ПРВЕ СЕОСКЕ НОВИНЕ, ОСНОВАНЕ 1994.

Broj 177 • 31.10.2008.

  Redakcija Starčevačke novine na kućnu adresu Glavna strana
Aktuelno
Intervju
Komentari
Kultura
Sport
Naslovna strana

 

 

Društvo

 

ANKETA SN: Verujete li bankama i da li štedite novac?

Starčevci uopšte ne štede!

Naši sugrađani koji su učestvovali u anketi niti štede niti imaju poverenje u banke. Ako se i nađe koji dinar više - pravo u slamaricu. Koliko je to pametno, kada su kamate na štednju nikad više?

Jasmina Rulić Saša Stamenković Ljiljana Ilić Boban Zdravković
Milka Blagojević Zlatko Stojić Dragan Tomić Stojan Mihajlija

Jasmina Rulić:

- Ja sam osoba koja stvarno ne zna da štedi. Imam, čini mi se, uvek baš onoliko novca koliko mi treba. Da imam više novca sigurno bih više trošila. Sigurno ni onda ne bih štedela.

Saša Stamenković:

- Ne štedim i nemam uopšte poverenje u banke. Viška novca nemam i sve što stigne odmah se plasira u neku investiciju. To je surova svakodnevica naših života.

Ljiljana Ilić:

- Ništa ne štedim. Sve što zaradim odmah potrošim. Kakva crna štednja! Stvarno ne znam da li bi štedela i kada bih imala viška novca...

Boban Zdravković:

- Poverenje u banke nije poverenje u njih. Bankama diriguje država. Pogledajmo  samo kako skače evro. Ja još uvek nemam poverenje u banke i ne štedim jer nemam šta.

Milka Blagojević:

- Štedim samo ispod jastuka. Kako se u narodu kaže, varijanta “slamarica“. Zbog ovog sve češćeg poskupljenja, za koje nemam komentar, neće biti ni za pod jastuk.

Zlatko Stojić:

- Ne štedim zato što te pare koje zaradim odmah prosledim dalje, iz ruke u ruku. Umesto štednje uplaćujem dva životna osiguranja i smatram da je ovaj vid štednje najbolji.

Dragan Tomić:

- Radim već dugi niz godina u “Staklari“ za koju se zna da je pred privatizacijom. Zarade su katastrofalne. Da imam viška novca ne bih štedeo u bankama već u slamaricu.

Stojan Mihajlija:

- Ma kakve banke! Svakodnevno vdimo šta se dešava sa bankama i u svetu... Para nemam dovoljno, a i kada bi imao, novac bih čuvao kući a ne u banci.

Predrag Stanković

foto: Goran Milošević

 

Iz matičnih knjiga

(avgust, septembar, oktobar 2008.)

 

Rođeni:

Poljak Katarina; Kostić Luka; Ivković Andrea; Meničanin Darko; Nikolić Janja; Stamenković Aleksa; Buhvalter Kristina; Obrenović Mihajlo; Đulabić Irina; Tuba Anastasija; Filipović Anja; Petrović Sara; Stanojević Ognjen; Terzić Aleksa; Kuruc Marija; Škulić Marija; Mitrović Teodora; Vidić Miona; Varga Kristina; Kelemen Andrej; Vulin Matea; Živulj Uroš; Vidojević Vuk; Dimković Ivona; Trajanovski Mihajlo; Stojković Aleksandar; Vuković Lara; Dogan Ruben; Venjac Anđela.

Čestitamo!

Venčani:

Slavko Blagojević i Olivera Kalinović; Darko Dogan i Branislava Stojić; Damir Žalac i Ružica Ožegović; Nebojša Pejić i Danijela Todorovski.

Čestitamo!

Umrli:

Ilija Đurišić 1931.; Đorđe Činč 1943,; Celestina Barašević 1927; Stana Dramićanin 1922.; Živorad Stefanović 1925.; Katica Grbin 1924.; Jovanka Dragojerac 1926.; Stana Stojić 1912.; Magdolna Gončarov 1922.; Jaša Rajković 1929.; Konstantija Bojović 1935.; Paula Blaženić 1918.; Ljubinka Stanojević 1932.; Milkana Mojsilović 1921.; Anton Bajer.

Saučestvujemo u bolu.

 

IZVIĐAŠTVO

Vršačke planine

 

POZIRANJE: S peharom
UKUSNO: Kad majstori spreme roštilj...

            Mada je tek počela jesen, pokazala je sve svoje ćudi već na početku. Dana 27. kišnog septembra održan je Orijentacioni kros u organizaciji Planinarsko-orijentacionog kluba “Kompas“  iz Vršca, i to na terenima Vršačkih planina.

            Sportska orijentacija je jedan od najzanimljivijih sportova. Jedni bi ga opisali kao “žmurke sa elemnitma potrage za blagom“, a drugi kao aktivno planinarenje, a on je od svega toga pomalo. Uz kartu i kompas potrebno je obići sve nacrtane tačke i to onim redosledom kako stoje na karti, za što kraće vreme. Iako deluje kao igra, ovaj sport je veoma zahtevan. Pored odlične fizičke pripremljenosti neophodno je dobro snalaženje u prirodi i koncentracija jer je potrebno pronaći put do označene tačke, ali i voditi računa o njegovoj prohodnosti što nam govori pravilno čitanje karte.

            Za orijentizing se izgrađuju posebne karte po međinarodnim standardima (ISOM) koje propisuje IOF (međunarodna orijenting federacija). Ove karte su veoma precizne jer su male razmere (1:5000, 1:10.000, 1:50.000) i na njima je predstavljeno sve, čak i takvi detalji koji su veličine jednog metra. Simboli na njima su standardizovani i isti su u celom svetu.

            Izaradom zadataka za orijentiring takmičenja, što je veoma zahtevan posao,  bavi se predsednik “Kompasa“ Rade Radovanović, i to je jedan od razloga zbog čega su članovi ovog kluba vrhunski obučeni i postižu rezultate na međunarodnim takmičenjima, dok na domaćim gotovo da su bez premca.

            Takmičenja u orijentiringu mogu biti pojedinačna, štafetna i ekipna (ekipa broji tri člana) i to u kategorijama pionira, juniora, seniora i veterana.

            Starija ekipa brđana Odreda izviđača “Nadel“ iz Starčeva oprobali su se u ovom takmičenju, održanom po veoma lošem vremenu i u noćnim uslovima. Opremljeni baterijskim lampama, kompasom, kišnim kabanicama i specijalnim fluorescentnim dresovima, ekipa “Pakleni vozači“ u sastavu: Boki, Deja i Sale su krenuli na trasu puni entuzijazma, poleta i snage. Od osam kontrolnih tačaka na terenu Vršačkih planina pronašli su čak pet i time osvojili 3. mesto. Prva dva mesta osvojili su članovi vršačkog “Kompasa“.

            Opušteniji deo takmičenja, druženje uz gitaru, služilo je za odmor i opuštanje posle naporne trase čija dužina je iznosila oko 10 kilometara.

            Inače, više razloga zbog kojim bismo vam preporučili ovaj sport je boravak u prirodi, što je današnjem čoveku u ubrzanom životnom tempu zaista potrebno kao predah od svakodnevice. Zatim, odlično druženje, razvijanje sposobnosti snalaženja u prostoru, pojačano samopouzdanje, što doprinosi celokupnom psihofizičkom razvoju ličnosti.

            Već su započele pripreme za sledeću godinu kada će se na ovom prostoru (Vršačke planine, Deliblatska peščara) održati svetsko prvenstvo u orijentiringu koje je prethodnih godina održavano u Italiji. Izviđači će takođe početi pripreme na vreme kako bi se dokazali u još jednoj disciplini koja je veoma srodna izviđačkoj aktivnosti.

            Prelep vikend 11.-12. oktobar, sunčano miholjsko leto, izviđači OI Nadel proveli su na Vršačkim planinama. Smeštaj je bio u planinarskom domu PSD-a Vršačka kula. Duboko u šumi, imali su sve uslove za bavljenje izviđačkim disciplinama, a takođe i za odmor i razonodu. Načelnica Lejla Žugić okupila je za ovaj izlet dvadesetoro mlađih i starijih skauta, a kao logistička podrška, uglavnom za nabavku hrene, služili su brđani.

            Načelnica je organizovala izviđačke discipline i takmičenje - signalizacija, čvorologija, panoramski snimak, izveštaj puta, izviđački test, igre koje razvijaju timski rad i kolektivni duh.

            Izviđači su podeljeni u četiri ekipe: “Termiti“ (vođa ekipe Filip Stanković), “Smoki“ (Lara Tomić), “Njima, nama, njojzi“ (Aleksandar Miljković) i “Glodari“ (Dejan Pejčev). Takmičarske discipline bile su raspoređene u dva dana. Nova načelnica odlično je organizovala ovaj izlet; smenjivale su se izviđačke discipline, sportovi i slobodne aktivnosti, bilo je novih članova koji će posle ovakvog druženja sigurnoostati u skautskoj organizaciji.

            U nedelju, drugog dana izleta, proglašeni su pobednici - najbolja je bila ekipa “Termiti“, mada su ostale ekipe samo za nijansu izgubile prvo mesto. Mnogi su već zaspali u kombiju u putu, ali umor nisu mnogo osećali jer je uz boravak u prirodi i druženje - sve lako.

Daniela Jajić

spec.

Nakon takmičenja “Pakleni vozači“ su bili pravi majstori i za leskovačko-pančevački roštilj, u čemu su im pomagale Milena i Jelena Đurišić, što je uz topao čaj bilo pravo okrepljenje pristižućim ekipama.

Kroki vesti

Započet je idejni projekat za izgradnju izviđačkog doma u saradnji sa MZ Starčevo, srodnim organizacijama lovaca i pčelara, kao i sa Osnovnom školom. Lokacija je - starčevački hipodrom.

U planu je zimovanje u izviđačkom centru Rajac na istoimenoj planini kod Ljiga. Zimovanje će se organizovati tokom zimskog školskog raspusta a cena je 8000 dinara za sedam dana. Moguće je plaćanje na rate.

 

 Vrh strane

 

 

Glavni i odgovorni urednik Petar Andrejić, izdavač Kreativni kulturni klubE-mail: [email protected]

© 2008. Webmaster

Sajt je optimizovan za IE 7 i rezoluciju 1024 x 768