ПРВЕ СЕОСКЕ НОВИНЕ, ОСНОВАНЕ 1994.

Broj 191 • 31.12.2009.

  Redakcija Starčevačke novine na kućnu adresu Glavna strana
Aktuelno
Društvo
Komentari
Kultura
Sport
Naslovna strana

 

 

Intervju

 

 

NOVOGODIŠNJI INTERVJU: PETAR ANDREJIĆ

Kriza jeste, ali idemo dalje

Iako smo ove godine ostali bez nekih planiranih investicija, nećemo odustati od njih. Spremno čekamo da se finansije stabilizuju, a radimo na onome što smo započeli prošlih godina

 

               Kako ocenjujete proteklu godinu?

               - Bila je izuzetno teška, iz dva spekta: svetska ekonomska kriza se prelila i na Srbiju, te je došlo do značajnog umanjenja javnih prihoda, pa su lokalne samouprave ostale bez dosta novca. To je pogodilo i onaj najniži nivo vlasti - mesne zajednice, pa je tako nama sa mesnog budžeta skinuto oko 10 miliona dinara. Jedva smo finansijski završili godinu. Drugi aspekt je taj, što kod nekih u gradu, ali i u nekim drugim selima, provejava stav da se u Starčevo previše ulagalo, te da mora da se stane. To je budalaština. Mi smo imali projekte, vredno smo radili i zato smo napredovali. U ovom momentu imamo nekoliko projekata, sa odobrenjima za gradnju i spremno čekamo da se finansijska situacija stabilizuje. Neka drugi pokažu imaju li oni projekte, ili samo umeju da kritikuju.

               Šta je sve “trpelo“ zbog krize?

               - Nismo mogli da asfaltiramo Ritsku i rekonstruišemo Vršačku i Grobljansku ulicu. Nismo započeli izgradnju novog vrtića i biciklističku stazu.

               Šta je sa započetim investicijama?

               - Očekujem da na proleće krenu priključci za gas, ali i početak izgradnje postrojenja za preradu otpadnih voda a potom i priključke na kanalizacionu mrežu. Što se gasa tiče, investitor, AD “Telefonija“, rešava probleme oko izgradnje merno-regulacione stanice kod “Petrohemije“, a što se tiče prečistača - postoji odluka Fonda za kapitalna ulaganja o odobrenju sredstava. Očekujemo raspis tendera za ovaj posao. Uskoro bi trebalo i da se podigne krov na stadionu “Borca“. Posao je kasnio zbog štrajka radnika “UTVE“ koja pravi noseću konstrukciju. Trg neolita je u suštini završen, a obogaćivanje sadržaja, poput dečijeg igrališta i fontane, moraće da sačeka.

               Planovi za narednu godinu?

               - Budžet nam je prepolovljen. U Gradu kažu da nema mogućnosti za veća izdvajanja prema naseljenim mestima. Sledeća godine će značiti “preživljavanje“, verovatno bez novih investicija. Orijentisaćemo se na to, da se završi ono što je započeto.

               Kako ocenjujete rad Mesne zajednice?

               - Zadovoljan sam. Svi radimo zajedno, bez obzira na stranačku opredeljenost. Zajedničko nam je to da volimo Starčevo i da želimo da radimo u interesu razvoja našeg mesta.

               A Grad?

               - Odbornik sam od 1996. godine, i nikad odbornici nisu imali manji uticaj u Skupštini. Ucenjeni smo blanko ostavkama i moramo “da pazimo šta radimo“. U odborničke klupe seli su mnogi koji su, na primer, izgubili izbore za mesne zajednice u svojim selima. To je paradoks koji je omogućio nakaradni izborni zakon gde se glasalo za partije, a ne za kandidate. Partije su takve svoje članove, iz ko zna kojih razloga  “častile“ mandatom u gradskoj Skupštini, a to nije dobro.

               Šta je sa formiranjem gradske  opštine?

               - Pat pozicija. Niti je grad spreman da to učini, niti naseljena mesta previše insistiraju. Mi smo jedini istakli konkretnu kandidaturu za formiranje gradske opštine. Nije mi jasno zašto ostala naseljena mesta ne insistiraju na tome, jer su problemi veliki, a jaz između grada i sela ponovo sve veći. Voleo bih da se o tome izjasne i svi ostali odbornici iz naseljenih mesta. U Skupštini Grada stvari stoje ovako: DS, “narandžasti“ i LDP su za,  ali s varijacijom na temu, DSS je i za i protiv, a radikali i Nova Srbija su jasno rekli da se ne slažu da naseljena mesta budu gradske opštine. Borićemo se, jer je to rešenje većine problema naseljenih mesta, i nećemo odustati. Decentralizacija je krenula i ona je neminovnost. Nedavno je Grad Požarevac formirao Gradsku opštinu Kostolac, i to je prvi takav potez nakon usvajanja Zakona koji to gradovima dozvoljava.

               Vaše bavljenje politikom odudara od ostalih političara?

               - Uvek sam na raspolaganju građanima. Moja vrata su uvek otvorena i spreman sam da saslušam probleme koje građani imaju. To očekujem i tražim i od svojih saradnika. Iako su ljudi u MZ Starčevo uglavnom volonteri, odgovorno rade. Često i sam obiđem Starčevo u potrazi za problemima koje treba rešiti, bilo da se radi o košenju trave na javnim površinama ili o tome da negde ne radi javna rasveta... Postigli smo visok nivo, i to treba održati.  

               Vi ste jedan od retkih političara koji javno iznosi svoju imovinsku kartu. Da li se ona promenila u odnosu na raniji period?

               - I dalje sam na stalnom radu kao poslanik. Poslaničku platu primam već deset godina. Normalno je da sa takvom platom imam bolje mogućnosti nego drugi, ali nisam ja tu platu “izmislio“, već je država procenila koliko ona vredi. Nemam nikakve stanove u Novom Sadu ni u Pančevu, živim u Starčevu. I dalje ne posedujem niti jednu nekretninu, nemam akcije ni u jednom preduzeću i nisam učestvovao u privatizaciji bilo čega, pa ni u kupovini PIK-ovog placa, kako neki zlonamernici pričaju. Pre godinu ipo dana sam od višegodišnje ušteđevine odlučio da kupim automobil malo sređivao kuću i to je sve.

               Koja je Vaša poruka Starčevcima?

               - Samo složno. Pokazali smo da smo najbolji. Ne samo u vođenju lokalne zajednice i razvoju naselja, već i u drugim segmentima. S obzirom na to da smo mala sredina, naš sport je vrhunski - počev od toga da imamo najboplji fudbal i odbojku u gradu, pa do toga da imamo veliki broj klubova i pojedinaca koji se aktivno bave sportom.

               U kulturi, ono što Starčevci mogu da prate tokom godine (tribine, predavanja, koncerti, izložbe, folklor...), ne mogu ni mnogo veća mesta. Naš društveni život je bogat, često se nešto dešava, svi su aktivni - i sportisti, i kulturni poslenici i udruženja građana. Neka tako ostane i u narednoj godini, a Mesna zajednica će svima pomoći koliko je to u njenoj mogućnosti.

               Svima želim uspešnu 2010. godinu i srećne predstojeće praznike.

J. Filipović

 

 

VESNA MARTINOVIĆ, GRADONAČELNICA GRADA PANČEVA

Starčevo opština? Moja podrška!

Starčevo zaista sada ima priliku da se razvija u željenom pravcu i ako meštani smatraju da Starčevo zadovoljava formu gradske opštine imaju moju podršku.

              

               Da li je kriza u Pančevu prošla?

               - Mislim da još uvek nije. Prosto, to niko ne može da kaže. Ono što je vrlo važno je da znamo da neće biti gore. Ja oporavak očekujem od proleća, ali to je nezahvalno prognozirati.

               Budžet Pančeva za 2010. nije optimističan?

               - Budžet će biti oko tri milijarde dinara. Kamo sreće da u prvim mesecima vidimo da smo previše pesimistički procenili prihode, ali ja ne očekujem velike promene u odnosu na situaciju u 2009. Očekujem pomoć od pokrajinskog Fonda za kapitalna ulaganja i Nacionalnog incesticionog plana, a gradski budžet će uglavnom služiti za servisiranje nekih osnovnih troškova Grada i sela.

               Kada poredimo ovogodišnji budžet sa onim za 2008. godinu, za čim smo ove godine kaskali?

               - Jedino su sredstva za socijalna davanja pretrpela malo smanjenje, sve ostalo je dosta bilo umanjeno. Počev od komunalnih delatnosti, škola, kulture... Mislim da je praviljenje domaćinskog odnosa prema parama upravo sada na testu. Kada je malo para onda treba biti zaista maksimalno pravičan i izdvojiti novac za ono što je zaista neophodno, a za sve ostalo koliko preostane. Mislim da su ove godine najviše oštećene škole i predškolske ustanove, ali se nadam da ćemo sledeće godine to ispraviti.

               Koliko će biti teško napraviti budžet za 2010. godinu?

               - Mi smo psihološki prebrodili najgori deo. Najgore je kada planirate puno, to ne ostvarite, a onda to morate da delite. Mi sada počinjemo od toga da imamo malo. Ne bih rekla da ne može gore, ali teško je kada je kolač mali deliti ga pravično. Mislim da smo dotakli onu donju crtu i sada možemo očekivati da ili ostanemo na tom nivou ili da idemo naviše. Najgori je deo bio kada smo projektovali mnogo veća sredstva, a onda su nam umanjeni transferi, privreda u teškom stanju. Tada mi treba da od “pedesetoro dece“ treba da kažemo ko nam je najdraži i čiji opstanak ne smemo da dovedemo u pitanje. Zaista sam shvatila koliko je situacija loša kada smo morali da skidamo novac namenjen školama i vrtićima.

               Mogu li se očekivati problemi oko donošenja budžeta s obzirom da se dešavaju ozbiljni potresi u jednoj od stranaka vladajuće koalicije i da se još uvek prilično “igra“ oko mesta vašeg zamenika?

               - Mislim da će sve turbulencije koje se događaju u vladajućoj koaliciji biti prevaziđene i da će preovladati ozbiljnost. Pitanje zamenika gradonačelnika možda je bitno za jednog koalicionog partnera, ali za građane je to najmanje važno. Imati zamenika gradonačelnika, a nemati normalno odvijanje svih komunalnih funkcija u gradu je onda samo trka za foteljom, a ne istinska briga o interesima građana. Zato ću i zahtevati da gradski budžet bude tema koja nije u vezi sa nekim kadrovskim ili drugim problemima koji trenutno postoje kod jednog od koalicionih partnera.

               Da li se i u kojoj meri planira razvoj sela sledeće godine?

               - Sela nisu izdvojena ni u jednom smislu u odnosu na državu, dele sudbinu svih nas. Svi bismo želeli neki intezivni razvoj sela u nardnoj godini, ali mislim da do toga neće doći. Biće uspeh da održimo sadašnji nivo osnovnih usluga koje se pružaju građanima i da možda neki investiciju finasiramo. Sve je to samo zbog finansijske situacije. Ako se neko selo odluči za investiciju koja se neće isključivo oslanjati na gradski budžet, mi ćemo to podržati.

               Kada možemo očekivati biciklističku stazu koja bi prolazila kroz Starčevo a do Ivanova?

               - Ove godine je ta staza bila planirana, ali zbog finansijskih prilika odustali smo od tog projekta. Ja bih najviše volela da imamo biciklističku stazu u celom gradu.

               Znači, to neće biti izvodljivo ni naredne godine?

               - To zavisi od priliva novca u budžet. Sve ćemo raditi po redu prioriteta. Jednostavno, mora tako.

               Kada govorimo o 2009. godini ne možemo a da se ne osvrnemo i na zagađenje. Ministar Dulić je dolazio, data su neka obećanja, a vi ste najavili da ćete, ako bude potrebno, lično podneti krivične prijave protiv zagađivača?

               - Da. Kada je ekologija u pitanju građani imaju jako velik nivo svesti i to je dobro. Da nije bilo demonstracija, protesta, peticija, taj nivo ne bi bio postignut. Građani i dalje zagađenje vide kao najveći problem Pančeva i mislim da to nije bez razloga. Ono što je moja zamerka kada se okrenem unazad, osim nivoa svesti kod sugrađana, izostali su očekivani rezultati. Ja nisam protiv demonstracija, ali negde mislim da je kod ozbiljnih ljudi dovoljno uputiti apel ili svakodnevno institirati da se neki zahtevi ispune, a ne da ih na to teramo demonstracijama.

               Meni je bitan samo rezultat i da li će se zbog toga bilo šta ozbiljno preduzeti. Dosadašnje iskustvo pokazuje da to nije bio slučaj. Za mene je pitanje zagađenja životno pitanje. Mislim da sam sada (kada je Pančevo obišao ministar Dulić) stavila do znanja da nećemo dozvoliti da se prikrivaju informacije od građana. Nećemo tolerisati da se ne sankcionišu oni koji ne poštuju zakonske norme i standarde koji važe, bez obzira da li je to “NIS“, “Petrohemija“, ili bilo koje drugo preduzeće.

               A na koji način nećete tolerisati?

               - U krajnjoj liniji podnosićemo krivične prijave prema onima za koje budemo na osnovu informacija mislili da su odgovorni.

               Da li je to crta do koje gradska vlast može da ide?

               - Nadam se da do toga neće doći, ali da, recimo da je to crta do koje možemo da idemo.

               Prelazni trgovinski Sporazum je odmrznut, a tu je i vizna liberalizacija. Imamo “Petrohemiju“, velikog izvoznika. Možemo li očekivati poboljšanje u privredi?

               - Mislim da je to velika šansa, ne samo za pojedince već za ceo grad. Otvaranje granica daje dodatnu energiju koja je neophodna da bi se popravila privreda. Pančevo je za investitore je veoma interesantno i mislim da će sledeće godine privreda u našem gradu doživeti procvat.

               Statut Vojvodine usvojen je u Skupštini Srbije. Priča se da on donosi decentralizaciju. Da li će Pančevu zaista doneti decentralizaciju i hoće li to biti pomak kako Pančevci više sebe ne bi doživljavali kroz onu sliku, “Pančevo radi, a Novi Sad se gradi“?

               -  Mislim da istinska decentralizacija u državi nije moguća dok gradovi, osim nadležnosti, ne dobiju i svoju imovinu. Ovako izgleda da gradimo prvi, drugi, peti sprat, a temelje smo zaboravili. Suština svake decentralizacije je da ima na osnovu čega i o cemu da odlučuje, da ima svoju imovinu, budžet i nadležnosti. Gradovi na teritoriji Vojvodine će možda dobiti priliku da odlučuju i rešavaju na brži način neke odluke, ali istinska decentralizacija znači svođenje nadležnosti na gradski, a ne pokrajisnki nivo.

               Na kraju, ne možemo a da ne pitamo - šta mislite o tome da Starčevo postane opština?

               - Ja sam bezbroj puta do sada javno hvalila Starčevo kao jedan primer dobre prakse. Starčevo je mesto koje mene čini ponosnom. Volela bih da se i druga mesta ugledaju na to selo. Tamo postoji mala grupa ljudi koja je fantastično organizovana, koja vrlo dobro prepoznaje potrebe svojih meštana. Starčevo zaista sada ima priliku da se razvija u željenom pravcu i ako meštani smatraju da Starčevo zadovoljava formu gradske opštine imaju moju podršku.

               Svim Starčevcima želim  srećne praznike!

Ivana Vojnović

 

 

Novogodišnje izjave

 

               Živa Đurišić, predsednik Saveta MZ Starčevo, predsednik Mesnog odbora Demokratske stranke:

               - Predhodna godina bila je veoma teška zbog ekonomske krize. Ono što je najnepovoljnije za nas je to što postoji mogućnost da nam budžet za narednu godinu bude još manji. Nadam se da ćemo se ipak izboriti za dovoljno sredstava za narednu godinu. Protekle godine smo završili izgradnju Trga, priveli kraju izgradnju tribina na stadionu a kanalizacija je u završnoj fazi. Problem je u prečistaču, za koji se nadamo da ćemo iduće godine dobiti sredstva i okončati ovaj posao. Gasovod je gotov, ispitano je sve. Problem je samo u priključku za koji se ne zna odakle će stići, iz Pančeva ili iz Banatskog Brestovca a na koji bi se priključili zajedno sa Omoljicom. Sa time ćemo dobiti i kablovski internet i televiziju. Želeo bih da se zahvalim svima, članovima Saveta, i Izvršnog odbora, koji su u vrlo lepoj saradnji, trudom i radom omogućili da cela godina prođe u dobroj atmosferi. Nažalost, izgubili smo jednog člana Saveta, koji je preminuo ali pošto nema novih izbora ostaćemo do kraja mandata sa 14 članova.

               Svim građanima Starčeva želim srećnu Novu godinu i božićne praznike, a u idućoj godini, nadam se da će nam biti bolje.

               Jova Bajer, potpredsednik Saveta MZ Starčevo i odbornik DS u Skupštini Grada Pančeva:

               - Želeo bih svima da čestitam predstojeće božićne i novogodišnje praznike i poželim puno zdravlja, sreće, ljubavi i tolerancije. U Starčevu je urađeno šta je urađeno,  ali para koliko je trebalo da bude, nije bilo. Kriza koja nas je zahvatila odrazila se i na Grad Pančevo, pa je srazmerno i  nama smanjen budžet. Nadam se da će u naradnoj godini biti para da se završe započeti poslovi oko kanalizacije i da će se početi raditi na priključcima. Zbog stopiranja radova na asfaltnoj bazi, ne znamo da li će nam gas doći iz pravca grada ili, pak, iz Omoljice. Tribine su već trebale da budu završene jer je bilo sredstava, ali ne zbog nas, radovi će se nastaviti i u narednoj godini. Trg u centru je završen i izgleda jako dobro. Zbog mnogih obavljenih radova i smanjivanja budžeta Mesna zajednica je ostala dužna, tako da u narednoj godini treba prvo vratiti dugove pa nastaviti sa radovima. Planovi su bili da se uredi park i deo oko pijace ali će to sačekati neka bolja vremena. Ovih dana smo konkurisali kod Pokrajinskog ministarstva poljoprivrede za izgradnju puta od Starčeva ka bavaništanskom putu u dužini od 5300 metara, širine 4 metra. Vrednost radova bi bila oko 13 miliona dinara. Drugi projekat je podnet za uređenje dva kanala u polju. Očekujemo odgovor krajem januara od nadležnog ministarstva. Ukoliko nam budžet bude još smanjivan, moraćemo da uskraćujemo pomoć crkvama, klubovima i udruženjima građana, ali se iskreno mnadam da do toga neće doći.

               Aca Dimitrić, DS, predsednik Izvršnog odbora Saveta MZ Starčevo:

               - Godina koja nam je na izmaku, protekla je u delimično ostvrenim planovima koje je Mesna zajednica sebi zacrtala i zamislila. Prvenstveno zbog toga sto se svetska kriza prenela na nasu zemlju pa preko nje na Grad i naše mesto. Samim tim što je skresan budžet koji nam je bio predviđen, ostali smo bez sredstava za radove koje smo trebali da završimo. To je asfaltiranje ulica i tekuće održavanje u našem selu. Veliki poslovi idu svojom dinamikom, kanalizacija, gasifikacija i pokrivanje tribina na stadionu Borca. Nadamo se da ćemo te poslove iduće godine uspeti da završimo. Takođe se nadam da će iduće godine kriza početi da jenjava pa ćemo nastaviti sa onim što smo i do sada radili” podelom paketića za novorođenčad, finansiranjem dolaska  ginekologa, pomoć kulturi i sportu...

               Željka Nedić, SPS, potpredsednik Izvršnog odbora Saveta MZ Starčevo:

               - Želela bih da pozdravim sve Starčevce i da kažem da se malo koja mesna zajednica u gradu ili selima može pohvaliti time da je tako dobro radila, bez trzavica i svađa i u interesu građana. Stranačke i druge razlike smo ostavili po strani, pa je to svakako urodilo plodom. Godina je bila uspešna bez obzira što su se mnogi pravdali ekonomskom krizom. Znamo svi kako se puni budžet i koliko sve zavisi od novca,  ali mislim da smo sa količinom para koju smo dobili uradili zaista veoma mnogo. Što se tiče iduće godine i ona će biti izuzetno teška. Budžeti su opet mnogo skresani, ali se nadam da ćemo biti uspešni sa onom količinom novca sa kojom budemo raspolagali.

               Poručila bih svima da i dalje ostavimo razlike po strani i opet budemo složni jer samo tako može nešto da se uradi. Želim svima srećnu Novu godinu sa puno zdravlja a za ostalo kako nam bude. 

               Milan Bačujkov, direktor JKP-a “Starčevac“:

               - Ova godina je bila izuzetno teška zbog krize. Nedostajalo nam je para i za plate i za dotrajalu mehanizaciju. Godinu završavamo sa pozajmicom koju smo morali uzeti kako bi isplatili lične dohotke. Sa obzirom da je “Higijena“ ostala sa dva kamiona za odvoz smeća, mi pokušavamo da veliki posao odradimo sa našim vozilom. Dokle ćemo uspeti - ne znam. U Omoljici već dve nedelje nije iznošeno smeće, ono stoji pored puta, a sad nas vreme još vise usporava. Apelovao bih na sve Starčevce da redovno izvršavaju plaćanja svojih obaveza, kako bi mogli da radimo nesmetano i kako bi oni koji se staraju o higijeni našeg mesta mogli da prime svoj lični dohodak. U protivnom, bićemo prinuđeni da ih tužimo.

               Vidomir Jelesijević, direktor Doma kulture:

               - Predhodna godina je, što se tiče Doma kulture, bila zadovoljavajuća. Dom kulture je imao dosta organizovanih programa, jedino je bilo problema što se tiče investicionih ulaganja, zbog dobro poznatog smanjivanja gradskog budžeta. Iz svojih sredstava smo finansirali samo tekuće održavanje i sređivanje hola nakon prošlogodišnje ugradnje stolarije. Folklorni ansambli redovno obavljaju svoje aktivnosti, kao i baletska grupa. Jedini problem je kada dođe zima zbog grejanja i veličine prostora koji treba zagrejati. Planiran je bio zajednički koncert baletske i folklorne grupe 29. decembra, ali je zbog pojave gripa odložen. Imali smo veliki broj izložbi, književnih večeri, muzičko-scensku predstavu posvećenu Miki Antiću. Ono što zaslužuje veliku pažnju je 9. festival malih tamburaških sastava koji je prema utiscima prisutnih bio jedan od najboljih do sada i ako je ova godina bila jedna od restriktivnih. Skoro je počeo sa radom i dečiji tamburaški orkestar, a planovi su da uz pomoć roditeljaa i sponzora pokušamo da deci koja budu želela da nastave sa radom obezbedimo kvalitetne instrumente. Takođe, planiramo da pored postojećih korisnika pokrenemo i neku radionicu zbog izuzetno dobrih uslova koje imamo u galeriji. Jedan od planova je da u toku naredne godine sredimo pod u holu i jedan deo krova, ali to isljučivo zavisi od novca koji ćemo dobiti. Zahvalio bih se svima koji su pomogli rad Doma kulture.

               Snežana Antonijević, direktor OŠ “Vuk St. Karadžić“ i odbornik DS u Skupštini grada Pančeva:

               - Ova godina je protekla u znaku velike ekonomske krize tako da u Školi nije urađena ni jedna kapitalna investicija. Uglavnom su sredstva trošena na tekuće održavanje. Sve nastavne aktivnosti su kvalitetno obavljene tako da nismo imali nikakvih posebnih poteškoća u radu. Školski kalendar je neznatno menjan zbog epidemije gripa a poslednjih dana veliki procenat dece zbog bolesti nije pohađao nastavu. Nadam se da će se u narednoj godini stvari popraviti i da će deca biti zdravija i redovnije pohađati nastavu. Svim učenicima, njihovim roditeljima i svim građanima našeg mesta, želim srećnu Novu 2010. godinu. 

               Miljojko Mijajlović, predsednik Mesnog odbora Srpskog pokreta obnove:

               - U našem mesnom odboru ima pedesetak članova. Uže rukovodstvo se okuplja svakog utorka, uglavnom u kućnoj režiji a ostali deo članstva obaveštavamo kada za to ima potrebe. Želeo bih da svim stanovnicima našeg naseljenog mesta čestitam predstojeće novogodišnje i božićne praznike i da im poželim sve najbolje u novoj 2010. godini.

               Miroslav Gogić, odbornik DSS-a u Skupštini Grada Pančeva;

               - Poštovani Starčevci,  godina koja ostaje za nama je jedna od teših po život i standard naših sugrađana.  Uz činjenicu da nas je zahvatila ekonomska kriza, opšta nemaština, zadesili su nas i opasni virusi. Pored ovog aktuelnog H1N1 protiv kojeg ljudi i ne žele da se vakcinišu kako statistika govori, zadesio nas je i virus “separatizma“! Elem, uz svo poštovanje decentralizacije Srbije, koju mi kao stranka podržavamo, dobili smo Statut Vojvodine koji se predstavlja kao decentralizacija, a u stvari centralizuje “naše novce“ u Novi Sad. (Novosađanima novci - nama šipak).  Dakle, preko noći postajemo neka nova nacija, baš kao i Crnogorci... Model puta Crne Gore je sličan modelu Vojvodine, jer je i jedan i drugi baziran na ekonomskom separatizmu! Ono što se po našoj varoši čuje, jeste da neki već za sebe ka1u da su Vojvođani, dakle neka nova Vojvođanska nacija! Ono što je sigurno, da će Mađari koji žive u Vojvodini ostati Mađari, Rumuni će ostati Rumuni, a baš se pitam ko su ti Vojvođani!? Ipak, neće se Starčevci baš tako lako prevariti, jer su ponosni na sebe, znaju ko su i znaju kako je formirati “republiku“ preko noći! Znači, 2009. godinu završavamo u nedoumici, da li će se Starčevci lečiti u Beogradu ili okolini Novog Sada, da li će studirati na beogradskom univerzitetu ili novosadskom i da li će pored table na ulazu u Starčevo uopšte i dobiti status Opštine, o kojoj se sve manje priča! Poželeo bi Starčevcima da 2010. godine dobiju jednu odgovornu “narodnu“ i “naprednu“ vlast, koju godinama i zaslužuju! Starčevcima koji su vernici i slave čestitao bih predstojeće praznike, uz naravno puno zdravlja, sreće i veselja!

               Nedeljko Nedić, predsednik MO SPS i potpredsednik Gradskog odbora SPS:

               - Naša Stranka je ušla u vladajuću koaliciju na republičkom nivou ali na nižim nivoima to baš i nije bio slučaj. Članstvo je zbog toga dosta nezadovoljno. Naročito što se tiče zapošljavanja, problema školstva, kao i problema  zdravstva. Sve to smo mi razmatrali na našim sastancima koje smo održavali prema potrebi. Te naše primedbe su odlazile ka vrhu Stranke ali su povratne informacije retko dolazile. Mi ćemo se i dalje zalagati za to da smanje otkazi, poveća zapošljavanje i poprave uslovi u zdravstvu i školstvu. Ne bi bilo dobro da kao do sada imamo jednu državu a đaci u različito vreme idu na raspust.

               Ispred svoje partije, svima bih čestitao novogodišnje i božićne praznike.  

               Anton Deninger, predsednik MO Nove Srbije i član Gradskog odbora NS:

               - U ime Mesnog odbora Nove Srbije građanima Starčeva u 2010. godini želim dobro zdravlje, puno sreće i da im se ispune sve želje. Savetu MZ Starčevo želim da završe sve započete projekte i uspešno započnu nove.

               Početkom godine čeka nas izbor novog mesnog i gradskog odbora naše stranke. Novom rukovodstvu želim veću aktivnost i još bolju saradnju sa strankama koje vode Starčevo,  da bi se građani prijatnije i zadovoljnije osećali u svojoj sredini.

               Vladan Stanojević, predsednik MO SRS i odbornik Srpske radikalne stranke u Skupštini Grada Pančeva:

               - Srpska radikalna stranka, kao opoziciona stranka, svih ovih godina se zalagala i zalagaće se za poboljšanje života svih građana. U 2009. godini odbornici SRS u Gradskoj skupštini Pančeva, nisu dozvolili da poskupi grejanje. Protiv smo i poskupljenja komunalnih usluga, jer kao što je svima poznato, živimo u teškoj ekonomskoj situaciji. To je teško podnošljivo zbog građana koji imaju primanja ispod proseka. Što se tiče Starčeva, ne mogu da kažem da se nije radilo na poboljšanju uslova života, ali po mom mišljenju, kao odbornika SRS, bilo je propusta. Nije izvršena popravka dela puta u Grobljanskoj ulici tako da stanovnici koji žive u tom delu naselja, kada su kišnni dani, ne mogu da prolaze zbog velike količine vode. Izvođači radova na fekalnoj kanalizaciji nakon završenih radova nisu vratili sve u prvobitno stanje, naročito kod prelaza od glavnog puta do dvorišnih kapija. Možda to za vlast u Starčevu ne izgleda kao problem ali ustvari jeste iz razloga što nam je loša kišna kanalizacija. Odbornici SRS iz Starčeva za 2010. godinu imaju predloga za vlast u Starčevu: da poboljša rad JKP-a  “Starčevac“, kupovinom kamiona za odnošenje smeća, da se pijaca dovede u stanje približno uslovima gradske pijace. Što se tiče socijalno ugroženih Starčevaca, SRS predlaže da se osnuje fond za pomoć takvim osobama. Odbornici SRS iz Starčeva, Boško Milakara i Vladan Stanojević, svim Starčevcima žele srećne novogodišnje i božićne praznike.

               Suzana Arsovska, predsednik MO Srpske napredne stranke:

               - Osnivačka skupština naše stranke je održana 21. oktobra. Odmah nakon toga formiran je Gradski odbor u Pančevu, dok su početkom ove godine osnovani i mesni odbori. U našem mestu ima oko stotinu članova. Program SNS-a će se osnivati na 10 tačaka osnovnog programa. O lokalnim temama ćemo se dogovarati na mesnim odborima. Starčevo je dosta napredovalo u poslednjih nekoliko godina, a mi ćemo se pobrinuti da napreduje još više. Trudićemo se da sarađujemo sa svim strankama za dobrobit našeg sela. U Starčevo se slilo mnogo novca, urađeno je dosta, ali je naše mišljenje da je sa tim novcem moglo još više da se uradi. Nećemo da kritikujemo nikog, ali kada mi dođemo na vlast, nadamo se uskoro, borićemo se da završimo započeto. Borićemo se da poboljšamo zdravstvo u Starčevu dovodeći dečijeg lekara i internistu, kao i da ambulanta dobije automobile za brz i lak obilazak starih i bolesnih sugrađana. Borićemo se za ravnopravni tretman žena. Da bi mladi ljudi imali dobru budućnost, moramo više ulagati u razvoj kulture, sporta i umetnosti.

               SNS je druga stranka po veličini u Srbiji a nadamo se da ćemo uskoro postati i prvi. U velikom smo usponu, što pokazuju pobede na lokalnim izborima u Voždovcu.

               Dragi sugrađani, kada se upoznate sa principima delovanja SNS-a i našim Statutom a želite da pomognete Srbiji i Starčevu, postanite deo pobedničkog tima. Dobrodošli u SNS. Mesni odbor SNS Starčevo održava sastanke svake poslednje srede u mesecu u 19 časova. Veoma smo aktivni. Vršili smo razne ankete, organizovali dobrovoljno davanje krvi u našim prostorijama u gradu, sakupljali smo staru odeću... Pravni i stručni timovi neprestano rade i oglašavaju se. Omladina je posebno aktivna, a u toku je podela članskih karata.

               Radomir Stamenković, predsednik Konjičkog kluba “Starčevac“:

               - Želeo bih da kažem da je rad Konjičkog kluba bio veoma uspešan u 2009. godini. Dosta se radilo a rezultati su pokazali da je rad bio isplativ. Nadamo se da ćemo u novoj godini imati još boljih rezultata. Iako je hladno vreme, mi i dalje svakodnevno izlazimo i treniramo, tako da posle ovolikih radova rezultati ne mogu da izostanu.

               Želim svim građanima Starčeva uspešnu Novu 2010. godinu. Dobro zdravlje pre svega, a za ostalo neka se sami pobrinu.

               Zoran Kozačenkov, predsednik Lovačkog društva “Jarebica“:

               - Lovačko društvo se ove godine uvećalo za četiri člana, tako da nas ukupno ima 60. Što se tiče uspeha u radu, napravili smo rampu za gađanje glinenih golubova, gde očekujemo mlade lovce da se obučavaju i ujedno da organizujemo takmičenja za “Dane druženja“. Lovna sezona je bila jako uspešna. Divljači je bilo na zavidnom nivou a jedan deo divljači je ostao u lovištu za priplod za naredne godine.

               Miša Sokolović, starešina OI “Nadel“:

               - Odred izviđača je u predhodnoj godini imao brojne akcije, što su naši građani mogli videti u svakom broju “Starčevačkih novina“. Učestvovali smo na akcijama u Šapcu, Vršcu, Bijeljini, Lazarevcu, Beogradu, Krupnju i Herceg Novom. Pobratimili smo se sa Odredom izviđača “Kolubarac“ iz Lazarevca. Organizovali smo veći broj samostalnih akcija od kojih je najznačajnija bila - višeboj u okviru “Dana druženja“ na kojoj je učešće uzelo preko 200 izviđača iz naše zemlje, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Boravili smo na Zaovinskom jezeru na planini Tari i na Rajcu. Do sada smo zaradili veliki broj pehara i medalja tako da sa punim pravom možemo reći da smo u izviđačkom svetu jedan od najbolje organizovanih odreda u Srbiji.

               Pera Šic, predsednik Društva pčelara “Starčevo“:

               - Društvo pčelara je ove godine imalo redovne aktivnosti kao i predhodnih godina. Zahvaljujući predlozima pedesetak članova Društva, organizovan je praktični kurs (škola) pčelarstva. Novih 12 članova upućeno je u osnovu pčelarske prakse na zadovoljstvo predavača i polaznika. Savez pčelarskih organizacija Vojvodine je u Alibunaru održao seminar za proizvodnju matica. Tom prilikom je naših šest članova dobilo diplome. Krajem novembra u KKK-u je održana tribina sa temom: “Važnost pčelinjih proivoda za ljudsko zdravlje“. Cilj je bio upoznati širi krug stanovništva zašto su med, matična mleč, polen i propolis izvanredna hrana a istovremeno i lekovito sredstvo, kako povećati otpornost (imunitet) organizma protiv bolesti, virusa, bakterija i kako da zdravi ljudi zadrže vitalnost do duboke starosti.

               Prošla godina je za pčelarstvo bila prosečna, bagremova paša je bila izuzetno dobra ali je lipa podbacila (previše kišnih dana u vreme cvetanja), dok je livadska bila u višegodišnjem proseku.

               Čitaocima “Starčevačkih novina“ pčelari žele srećnu Novu 2010. godinu uz konzumaciju pčelinjih proizvoda od svojih komšija pčelara.

               Mata Neralić, predsednik mesnog i Opštinskog saveza golubara:

               - Starčevačko udruženje golubara “SRB Bogojavljanje 461 Starčevo“ broji 30 članova, i većina su prevashodno mlađi članovi. Za 15 godina postojanja, postigli smo mnogo rezultata, ali 2009. godina je kruna dosadašnjeg rada. U ovoj godini je ostvareno 34 rezultata i sa pravom se možemo svrstati kao najbolji klub u Srbiji, što smo i dokazali osvajanjem prvog mesta u našoj regiji. Dva naša predstavnika okušaće sreću na Prvenstvu Balkana iduće godine.

               Za ovakve rezultate zahvalni smo ljudima iz MZ Starčevo od kojih smo dobili novčanu pomoć jer bez toga nema ni uspeha. Od osnivanja do danas, ja se nalazim na čelu ovog Kluba i  smatram da sam ovaj doveo do visokog nivoa uz svesrdnu pomoć svih članova. U svoje ime i u ime našeg udruženja,  svim građanima čestitam predstojeće praznike.

               Spasen Spasenovski, predsednik FK “Borac“:

               - U 2009 godini Fudbalski klub “Borac“ ostvario je istorijski uspeh ulaskom u Vojvođansku ligu. Rezultati u toj ligi su izuzetno dobri i “Borac“ trenutno zauzima sedmo mesto na tabeli. Najbolja smo fudbalska ekipa u gradu Pančevu, gde smo ispred “Radnika“ i “Dinama“.

               Pripreme za prolećni deo sezone planiramo za početak februara. Tribine na stadionu se grade. Trenutno se radi na instalaciji unutar lokala, a do kraja februara planiramo da š pokrivanje tribina.

               Svim stanovnicima Starčeva želim sve najbolje povodom predstojećih praznika.

               Jordan Filipović, predsednik Kreativnog kulturnog kluba:

               - Protekla godina bila je veoma teška po mnogo čemu, ali je verovatno u takvim uslovima bila najnezahvalnija za bavljenje kulturom, jer je pored finansijske krize, ništa zanemarljivije, u poteškoćama učestvovala i pandemija svinjskog gripa

               S obzirom da je Udruženje građana Kreativni kulturni klub registrovano kao nevladina organizacija koja se bavi priređivanjem kulturnih sadržaja, to su se pomenuti problemi direktno osetili, u izvesnoj meri, i na aktivnosti Kluba.  Ipak, daleko od toga da su bili prepreke za kvalitetan rad, koji je bio, maltene na nivou prethodnih godina, izuzev što, možda, ovoga puta nije bilo zvučnijih (čitaj: skupljih) bendova. Tako je u 2009. godini priređeno 25 koncerata raznih urbanih muzičkih pravaca, 11 tribina, 10 predavanja, pet video projekcija, 10 raznih performansa, četiri izložbe, pet promocija, 5. Festival akustične gitare Gašini akordi, kao i pet večeri novoustanovljenog serijala “Kreativci u akciji“ gde se prestavlja lokalni potencijal. U okviru ovih javnih sadržaja gostovali su renomirani intetelktualci poput Vladete Jerotića, Mirka Đorđevića, Žarka Koraća, Milana St. Protića, Dušana Janjića, Brankice Stanković... Takođe, Klub je svojski saučestvovao i u organizaciji Velikog junskog koncerta, sarađivao i sa Školom, kroz razne akcije kao što supredavanja o nasilju, sidi... Takođe, u okviru Kluba aktivno funkcioniše i pet bendova, a redovno se odlazi i na kreativne ekskurzije. Osnovana je i stonofudbalska sekcija.

               Naredne godine ćemo, gotovo izvesno, biti suočeni sa istovetnom situacijom, pa će se akcenat staviti na oslanjanje na domaće snage kroz aktivnosti sekcija. I nadalje će se priređivati javni sadržaji edukativnog karaktera, gde će se kao i do sada, glavna tema biti uzdizanje pravih vrednosti i bavljenjem najneuralgičnijim anomalijama u društvu.

               Radomir Aritonović, dipl. ing. ZOP-a i predsednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva “Starčevo“: 

               - Tokom godine sprovodene su preventivne mere ZOP-a, određene Planom i programom. Održana je godišnja Skupština štva i vršeno je redovno održavanje vatrogasne opreme, navalnog vatrogasnog vozila i Vatrogasnog doma. Takođe, sprovodeno je dežurstvo za vreme žetve. Mobilnost članova Društva održavana je tokom cele godine. Vatrogasna jedinica osam puta je operativno intervenisala na gašenju požara. Neki požari gašeni su u sadejstvu sa Vatrogasnom jedinicom Pančeva. Požari koji su gašeni, nisu prouzrokovali veće materijalne štete, nije bilo povređenih i stradalih građana.

               Želeo bih da upozorim građane našeg mesta da i u ovim, hladnim danima vrebaju opasnosti od požara. Najveće opasnosti od požara u ovom, zimskom periodu prete od neispravnih ložišnih uređaja, dimnjaka i objekata za dimljenje mesa. Takođe, treba voditi računa za vreme predstojećih novogodišnjih i božićnih praznika od upotrebe pirotehničkih sredstava, gde postoji opasnost kako od nastanka požara, tako i od zadobijanja teških povreda.

               Na kraju, želim svim žiteljima našeg mesta da čestitam novogodišnje i božićne praznike u ime članova DVD-a i u svoje lično ime.

 

 

LICE S NASLOVNICE: IVANA ZDRAVKOVIĆ, FRIZERKA

To je posao koji volim!

 

               Ivana Zdravković je rođena 1985. godine u Beogradu. Osnovnu školu je završila u Pančevu, a nakon završene srednje škole odlučila je da završi Školu za negu lepote jer je to posao kojim je oduvek želela da se profesionalno bavi. Nakon stupanja u brak Ivana se trajno doseljava u Starčevo a iz kako kaže srećnog i harmoničnog braka ima ćerku. Sklad harmoničnog života doprinelo je ostvarenje sna da ima sopstveni frizerski salon. Frizerski salon “Sonja“ nosi naziv po imenu ćerke, a volela bi da u budućnosti otvori i jedan lokal u Pančevu.

               Zašto ste izabrali frizerski zanat?

               - Kao vrlo mlada sam volela da friziram sestru bliznakinju a veliki uticaj na mene je imamo moj deda koji je bio vlasnik frizerskog salona u Omoljici što mi je bilo velika motivacija. Kasnije sam sređivala kosu drugaricama iz razreda kada su se spremale za izlazak u grad ili odlazak na neke proslave. Jednostavno, zanimalo me je sve što se tiče lepote. Od samog starta sam znala čime ću se u budućnosti baviti.

               San se ispunio, otvorili ste frizerski salon?

               - Imam potrebu da nekako doprinosim porodici, uz veliku podršku i pomoć supruga, tašte, tasta i velikog broja prijatelja uspela sam da ostvarim san. Frizerski salon je dobio ime po ćerki Sonji. Sada porodica funkcioniše još bolje, Suprug je muzičar i pored te delatnosti vodi poznati starčevački kafe klub “Pečurka“. Veliki je problem naći kvalitetnog radnika jer logično je da ne mogu sama da radim i vodim posao. U početku je radila jedna devojka koja je ostala u drugom stanju, posvetila se svojoj porodici. Trenutno kod mene radi Bilja koja iza sabe ima 20 godina iskustva. Zvuči neverovatno, ali jako puno stvari sam naučila od nje. Žena ima neverovatnu tehniku i harizmu, ogromna mi je podrška i ima još puno stvari koje mogu da naučim posmatrajući je na delu.

               Koliko je teško izboriti se sa konkurencijom?

               - Konkurencija u ovom poslu postoji i vrlo je velika. Pored starčevačkih frizerskih salona velika konkurentnost dolazi iz Pančeva gde postoje saloni koji rade muško, žensko šišanje po smešno malim cenama. Bitno je da se izborim za svoje mušterije.  Važno je naglasiti da nisam otvorila ekskluzivan frizerski salon gde se koriste skupoceni preparati u kojem je logično da cena usluge bude paprena. Nije mi to cilj.

               Koji profil ljudi koristi vaše usluge?

               - U pitanju je neki srednji stalež ukoliko on u ovom vremenu postoji. Što se godina mušterija tiče raznolikost se kreće od najmanje dece do starijih ljudi, penzionera. Uglavnom radimo usluge šišanja ali naravno da dolaze i mlađe devojke koje nemogu da priušte skupocene salone. Nema potrebe razbacivati se novcem samo zato što salon izgleda ekskluzivno. Svaki početak je težak, svaki povratnik u naš salon je znak kvaliteta usluge i potrebno je samo održavati kontinuitet. Ne žalim se stekli smo stalne mušterije a to je pozitivan znak.

               Planovi za budućnost?

               - Postoje, potrudiću se koliko mogu da ih ispunim. Želja mi je da pored ovog salona otvorim jedan u Pančevu. Ipak je u pitanju grad podrazumeva se da je tržište veće, samim tim i zarada. Nisam lovac na ogromno bogatsvo jer smatram da sam dovoljno bogata porodičnom harmonijom i skladom, cilj mi je normalna zarada kojom mogu da održavam posao i kolko toliko doprinosim porodičnom budžetu.

               Na kraju, da vas pitamo i to da li ste nekada zamenom ličnosti napravili šalu sa sestrom bliznakinjom?

               - Znam za takve šale, ali nas dve to nikako nismo mogle uraditi. Mi se potpuno razlikujemo u svakom pogledu; ona ima crnu kosu, ja plavu čak nam ni likovi nisu identični. Karakterne osobine nam se potpuno razlikuju, nikada nismo volele da nosimo identičnu garderobu. Jedina sličnost je ta što smo sestre bliznakinje i malo ličimo jedna na drugu.

Goran Milošević

 

 

MIRJANA GAŠIĆ, MEDICINSKA SESTRA

Osmeh zdravlja vredan

 

               I kada je najteže, a to je najčešće onda kada smo bolesni, kada pomislimo da je sve crno, da tako ne bude služe malobrojni ali svakako veoma posebni ljudi, koji svojom humanošću, predanošću i vedrinom čine da nam sve deluje zdravije i optimističkije.

Jedno od takvih mesta su i ona poput naše Ambulante, gde možete naići na osobu nabrojaniih kvaliteta, koja se na neki način može nazvati i zaštitnim znakom ove ustanove, jer svojim tridesetgodišnjim zalaganjem to nedvosmisleno opravdava. Iz svega proizilazi da je gost ovog broja popularnog seoskog lista niko drugi nego glavna sestra starčevačke ambulante ili jednostavno rečeno - sestra Mira. 

               Mirjana Gašić, rođena je 4. juna 1956. godine u Komiću, Lika - Hrvatska, od majke Smiljane i oca Petra Ugarkovića. Udata je za Iliju Gašića sa kojim ima sina Vladimira (32) i ćerku Biljanu (28). Prva četiri razreda osnovne škole završila u Komiću, opština Korenica, a, od petog do osmog razreda u Starčevu. Zatim, srednju medicinsku školu u Pančevu. Počela da radi 1976. godine na dečijem odelenju u pančevačkoj bolnici, zatim na hirurgiji, da bi 1978. godine nastavila u Zdravstvenom centru Starčevo, gde je i danas. Hobi su joj ručni radovi - šivenje, heklanje, pletenje, vez, a voli i da pročita dobru knjigu.

               Kako je odrastala mala Mira?

               - Detinjstvo sam imala ni bolje, ni lošije od ostale dece tog vremena. Otac i majka su se iz Like doselili u Starčevo 1967. godine, gde je moje detinjstvo nastavljeno u novoj sredini, na koju sam se brzo navikla, s obzirom da sam uvek bila veoma društvena. Roditelji su radili, a ja, kao i deca iz komšiluka, imala sam razne obaveze koje su mi oni ostavljali. Ali,  bilo je dosta vremena i za učenje i igru. Učenje sam shvatala ozbiljno, tako da je to bilo na prvom mestu, a ostalo vreme sam provodila s decom iz komšiluka. Jedan bicikl je služio svima nama da naučimo da ga vozimo, a jedan televizor, koji je, među prvima, kupio moj komšija, čika Joca Civrić, gledali smo svi. Mi, deca, smo redovno pratili seriju “Gradić Pejton“. Tu je bilo šale i dečijeg smeha na pretek, igra žmurke, između dve vatre i još koješta.

               Školovanje...

               - Volela sam da idem u školu. Moj razredni starešina bio je, sada pokojni, nastavnik fizičkog vaspitanja Miroljub Babić, zvani Uča. Volela sam sekcije koje su tada postojale, kao što je literarna, jer sam pisala odlične sastave. Takođe sam volela ruski jezik i svake godine dobijala po jednu knjigu na ruskom od nastavnika koji je cenio tu moju ljubav i talenat. Išla sam na hor, koji je bio veoma uspešan, čak najbolji u pančevačkoj opštini, a vodio nas je nastavnik Bogoljub Dimić. Bavila sam se i sportom, igrala sam rukomet. Bila sam aktivna i kao omladinka: u medicinskoj školi sam nastavila bavljenje rukometom, a Savez omladine me je predložio za prijem u Savez komunista, tadašnju jedinu partiju u kojoj je članstvo bilo izuzetna čast. Brzo su prošli ovi dani bezbrižne mladosti, kao i sazrevanje... Stekla sam prijateljstva koja traju i danas, a medicinska škola  je od nas napravila humane i odgovorne devojke, sa poštenim odnosom prema svojoj profesiji. Tada drugačije nije bilo ni zamislivo.

               Mladost, brak, deca...

               - Smatram da nam je mladost bila jako lepa. Svi smo bili podjednakog staleža, nije tada bilo ni mesta, ni mogućnosti za bavljenje porocima, koji uništavaju današnju mladež. Izlazili smo u centar, gde je bilo glavno okupljanje mladih. Poslastičarnica kod Malajca i kiosk kod baba Kate bili su jedina mesta gde se mogao kupiti suncokret, kolači, sladoled. To smo međusobno delili, a na igrankama, gde su uglavnom svirali momci iz našeg mesta, stvarale su se simpatije i po koje zaljubljivanje. Takođe je radio bioskop, gde je Žika puštao filmove, i svi ti izlasci su se završavali oko 10-11 sati uveče, kad se moralo na vreme doći kući. Tako sam i ja upoznala mog supruga Iliju, za koga sam se udala 1976. godine, i u braku smo pune 33 godine. Imamo sina Vladimira i ćerku Biljanu. Vlada je pre osam godina otišao u Ameriku, gde je još uvek, a Bilja je udata u Pančevu, gde i živi i radi. Sin dolazi svake godine na godišnji odmor, ali, ta daljina i suprugu i meni jako teško pada, mada sam srećna što je uspeo da ostvari neke svoje snove. Bilja je završila  Ekonomski fakultet i radi u banci. Nadam se da ona i zet Milan neće nikuda ići iz svoje zemlje.

               Posao...

               - Jednog kišnog dana, aprila 1976. godine, iz poštanskog sandučeta ispala je dopisnica, koju je kiša toliko pokvasila da sam jedva uspela da pročitam da me Biro za zapošljavanje poziva da se javim u vezi posla medicinske sestre na dečijem internom odelenju u Pančevu. Mojoj sreći nije bilo kraja, jedva sam čekala da dođe taj dan. “Dečije“ sam izuzetno volela. Posle sam prešla na hirurško odelenje, gde sam mnogo naučila o poslu. Bilo je tu svakakvih iskustava, što mi koristi i dan-danas. Zbog trudnoće sam napravila prekid u poslu, a po rođenju sina, nakon četiri meseca, konkurisala sam na upražnjeno radno mesto u ambulanti u našem mestu, gde me je dr Jova Radovanović primio, posle izvesnog vremena, u stalni radni odnos. Tu sam ostala sve do danas.

               Ambulanta u Starčevu...

               - Uslovi rada nisu uvek bili dobri. Puno se radilo, posao je odgovoran, ali, ako ga voliš, to čini da ne osećaš taj teret. Uvek sam imala dobar odnos sa ljudima u našem mestu. Dovoljno je biti ljubazan i ljudi su zadovoljni, pa i ako ne može uvek da se učini i izađe u susret, ljudi to uglavnom razumeju. Tu i tamo desi se da je poneko nezadovoljan, ali kroz razgovor sa pacijentima, koliko je u mojoj moći, rešavam probleme,. Sada se nalazim na mestu glavne sestre, i posebno želim da se zahvalim na saradnji i pomoći od strane naše Mesne zajednice, koja nam je uvek pomogla koliko je mogla, na čelu sa Petrom Andrejićem, koji se nesebično založio u Pokrajinskoj vladi za dobijanje sredstava sa kojima je pomognuto opremanje i rad naše ambulante. Takođe, ne bih želela da zaboravim ni saradnju sa ostalima - JKP, Škola, Pošta, Dom kulture, Crkva, itd., a, ako sam nekoga zaboravila, neka mi ne zameri, nije namerno.

               Starčevo, danas?

               - Starčevo je danas jedno lepo, urbano mesto sa prilično dobrom infrastrukturom. Naravno da ne zavisi sve od nas, a moglo bi da bude još lepše, nadam se i da hoće, jer je došlo do vidnih promena. Sve pozitivne pomake pozdravljam i nadam se da će mladi ostajati ovde i razvijati još više svoje mesto.

               I, tako Mira, prepoznatljiva i omiljena ličnost našeg miljea, koja za razliku od mnogih ne gleda samo “svoja posla“ i karijeru, već iskreno pomaže onima kojima je to neophodno, što i jeste najvažnija ljudska misija, svoju neizmernu dobronamernost utkala je i u poruku sugrađanima:

               - Svim građanima želim, pre svega, da čestitam nailazeće božićne i novogodišnje praznike, i želim svima dobro zdravlje i što manje posećivanja lekara zbog bolesti. Želim svima mir i ličnu sreću. Neka se svako, bar jednom, pomoli Bogu za ove moje želje, i svima će nam biti bolje, jer, kad je čovek duhovno jak i dobar, ne može loše da mu bude. Srdačno vas pozdravlja vaša sestra Mira Gašić.

Jordan Filipović

 

Vrh strane

 

 

Glavni i odgovorni urednik Petar Andrejić, izdavač Kreativni kulturni klubE-mail: [email protected]

© 2009. Webmaster

Sajt je optimizovan za IE 7 i rezoluciju 1024 x 768