ПРВЕ СЕОСКЕ НОВИНЕ, ОСНОВАНЕ 1994.

Broj 186 • 31.07.2009.

  Redakcija Starčevačke novine na kućnu adresu Glavna strana
Aktuelno
Intervju
Komentari
Kultura
Sport
Naslovna strana

 

 

Društvo

 

 

 

Letujete li negde?

 

 

            Nedaleko od Velikog Gradišta koje se nalazi na putu ka Đerdapskoj klisuri nalazi se Srebrno jezero koje je idealno mesto za letnji odmor.

            Turistička ponuda je raznovrsna, po ukusu onih najprobirljivijih, do onih koji za male pare mogu da sebi priušte kvalitetan odmor. Na samom jezeru usidren je elektromotorni brod sagrađen u stilu parobroda koji svakodnevno krstari jezerom. Ponuda na samoj plaži ne zaostaje mnogo od ponude čak i poznatijih letovališta. Ljubitelji sporta mogu se koristiti raznim sportskim terenima, a za ljubitelje ribolova Srebrno jezero je pravi raj. Noćni život je vrlo aktivan i može zadovoljiti svačiji ukus. Hotelska ili apartmanska ponuda uz obalu jezera po ceni varira u zavisnosti od istančanog ukusa gosta, dok ljubitelji pravog odmora smeštaj traže u kampu koji u ponudi ima bungalove, kamp kućice i za one koji vole bivak u prirodi pripremljena mesta za šatore. U celom kampu je urađena kompletna infrastruktura tako da gosti ne zaostaju za civilizacijom, asfaltirane su ulice i postavljena rasveta. Postoje intendantski objekti, mokri čvor čak i radionica sa alatom u slučaju da morate da izvršite popravku na vašem automobilu.

            Upravo u ovom kampu nekoliko godina unazad jedna grupa Starčevaca provodi dane godišnjeg odmora a zajedničko mišljenje svih njih je da dobijaju kvalitetan odmor za malo novca.

Goran Milošević

 

 

Izviđaštvo

 

Zaovine na Tari

 

            Tara se nalazi u zapadnom delu Srbije i pripada unutrašnjem pojasu Dinarida, zauzimajući površinu od 183 kvadratna kilometara. Dužina tare je 50 km a širina 22 km. Prosečna nadmorska visina je 1200 metara. Najviši vrh je Kozji rid sa 1591 metrom. Po bogatstvu i raskošnosti biljnog i životinjskog sveta, blagotvornoj klimi, ekološki očuvanoj sredini, lepoti jezera Zaovine i Perućac i reke Drine, Tara spada među kraljice naših planina.

            Izviđački centar Zaovine u maju je posetila grupa brđana Odreda izviđača “Nadel“. Odred izviđača iz Bajine Bašte, zahvaljujući razumevanju rukovodstva Drinsko-limskih elektrana, dobio je na korišćenje reprezentativni objekat u Novoj Vežanji, nadomak jezera Zaovine u komke se nalazi renovirani i veoma lepo uređen izviđački centar. Njihov cilj je da Centar postane mesto okupljanja izviđača, planinara, putnika namernika i svih ljubitelja prirode i planine Tare.

            Smeštaj je veoma pogodan za grupne posete i sastoji se u prizemlju od hodnika, kuhinje, dve dvokrevetne i tri četvorokrevetne sobe, dva kupatila sa dva tuša. Na spratu se nalazi velika trpezarija sa čajnom kuhinjom, jedna dvokrevetna i četiri četvorokrevetne sobe, dva kupatila sa dva tuša. Gosti imaju kuhinju na korišćenje, a više o samom objektu i fotografije, možete pogledati na sajtu njnjnj.zaovine.org.

            Cena smeštaja je veoma povoljna i slična je kao i u planinarskim domovima po Srbiji. Ali, ovaj objekat na Tari zaista zaslužuje posebnu pažnju jer se nalazi u jednom od najlepših nacionalnih parkova u kome je 1875. godine čuveni botaničar Josif Pančić otkrio novu vrstu četinara kojoj je dao naziv Pančićeva omorika.

            Zaovine je idealno mesto za sportove na vodi, pecanje, orijentaciju, ishranu u prirodi i naravno - uživanje i odmor za dušu, za pluća puna čistog vazduha i za oči, koje se pune zelenilom četinarskih šuma...

Daniela Jajić

 

Taborovanje u Krupnju

 

            Odred izviđača “Vera Blagojević“ iz Šapca u saradnji sa Odredom izviđača “Rađevina“ iz Krupnja organizovao je tabor od 6. do 12 jula ove godine. Tabor je održan u etno selu Banjevac, u kući porodice Cvetinović. Pored ova dva odreda taboru su prisustvovali i uzeli aktivno učešće i starčevački izviđači. Od Starčevaca na taboru su bili: Filip Stanković, Lara Tomić, Ivan Gerdić, Milena Đurišić, Bojan Mišković, Vesna Marjanović i Stefan Maurer. Pored njih, u samoj organizaciji učestvovala je i nekolicina brđana iz “Nadela“. Tabor je bio izuzetno funkcionalan i dobro pripremljen i na njemu su najaktivniji starčevački izviđači mnogo štošta naučili i savladali mnogobrojne izviđačke veštine ali dobrog provoda i zabave nije nedostajalo. U nekoliko hajkova koji su bili organizovani, skauti iz ova tri odreda su posetili manastir “Dobri potok“, grad Krupanj i otvoreni bazen u kome su se osvežavali nakon napornog rada i pešačenja po prelepim planinskim predelima. Svake večeri uz neizbežnu logorsku vatru izviđači su se družili, pevali pesme, igrali izviđačke igre i sklapali nezaboravna prijateljstva. Smeštaj i hrana su bili na visokom nivou. Za najkorisnijeg učesnika tabora je proglašen Filip Pajic iz Krupnja.

            Članovi uprave odreda i saveta roditelja su sa starešinom obišli učesnike tabora i uverili se da im je izuzetno lepo. Treba napomenuti da je sedmodnevni boravak na taboru koštao svega 1500 dinara, dok je prevoz iz Starčeva do Krupnja i nazad iznosio 1300 dinara.

Lara Tomić

 

 

ANKETA SN: Plašite li se “meksičkog gripa“?

Neko strahuje, a neko je opušten

Starčevci s pažnjom prate situaciju u vezi novog virusa gripa koji se sve više širi i u Srbiji. No, svi očekuju da će država spremiti vakcije i da neće biti većeg širenja ove bolesti

 

Vladimir Novičić Kata Zdravković Dragana Stana Jelena Mladenović
Ljubiša Milutinov Vera Jovanović Snežana Mrkšić Slađana Smiljić

 

Vladimir Novičić:

- Pomalo se plašim tog meksičkog gripa. Smatram da je veoma opasan i da može u našoj zemlji da napravi veliki problem. Nadam se da će biti vakcina i čim je bude trudiću se da se na vreme vakcinišem.

Kata Zdravković:

- Ne plašim se gripa. Bolnice su spremne za problem, verujem u potpunosti našim lekarima i ne pripremam se protiv toga nešto posebno. Mislim da panici nema mesta.

Dragana Stana:

- Naravno da se plašim. Ko se normalan ne bi plašio. Za sada se kod nas o tome ne priča puno i ne pripremamo se ništa posebno. Vodimo računa o svemu kao i pre pojave gripa.

Jelena Mladenović:

- Iskreno se plašim, normalno. Najviše zbog toga što nismo nešto posebno upućeni u probleme koji mogu nastati oko ove bolesti. Plašim se da neće biti dovoljno vakcina za sve građane.

Ljubiša Milutinov:

- Pa, pomalo se i plašim. Mada se nadam da će država preduzeti sve potrebne korake da se spreči epidemija većih razmera. Ja se po tom pitanju ponašam potpuno opušteno.

Vera Jovanović:

- Meni je cela ova priča oko gripa pomalo zbunjujuća. Jedan dan se napravi opšta panika dok je drugi dan sve potpuno normalno. Mislim da nismo dovoljno obavešteni o ovoj bolesti.

Snežana Mrkšić:

- Ne treba paničiti oko meksičkog gripa. Treba se ponašati potpuno normalno i opušteno, a ukoliko se desi da se grip pojavi, potrebno je samo se obratiti lekaru i slušati njegove savete. I biće u redu.

Slađana Smiljić:

- Malo se plašim. Nisam baš sigurna da će država odreagovati na vreme. Plašim se da neće biti dovoljno vakcina za sve one kojima će biti potrebne, već samo za privilegovane.

Predrag Stanković

 

 

Iz matičnih knjiga

(maj, juni i juli 2009.)

 

Rođeni:

Matić Bogdan; Stanković Lazar; Pejčić Uglješa; Jovanović Stefan; Stojanović Tijana; Kajtez Sofija; Aleksić Luka; Ilić Irena; Tomašić Emilija; Jovanović Mikaina; Janjić Marko; Luković Veljko; Vuković Nemanja; Milosavljević Jovana; Nađa Žalac; Dunja Žalac; Stojković Andrea; Činč Vanja; Komnjenović Aleksa; Šoškić Sofija; Arsić Sofija; Miščević Milica.

Čestitamo!

 

Venčani:

Ivana Žalac i Aleksandar Šoškić; Marija Ristić i Bojan Nikolić.

Čestitamo!

 

Umrli:

Dušan Marinković 1952; Marta Gavrilović 1926.; Krsta Aća 1948.; Stana Vučićević 1926.; Branislavka Tubić 1926.; Stojna Stanojević 1933.; Nadežda Đulinac 1948.; Todora Dodić 1924.; Anka Čikara 1933.

Saučestvujemo u bolu.

 

 

EKOLOGIJA

Biodiverzitet

(Biološka raznolikost)

 

            Biodiverzitet predstavlja raznovrsnost svih živih bića na planeti Zemlji, odnosno, sveukupnost:

  • gena - genetski biodiverzitet

  • vrsta - specijski biodiverzitet

  • ekosistema - ekosistemski biodiverzitet

            U najširem smislu, biodiverzitet označava sveobuhvatnu varijabilnost  života: biljaka, životinja, mikroorganizama i gljiva.  Biodiverzitet je u stvari biološka raznovrsnost koja označava sveukupnost gena, vrsta i ekosistema na zemlji. Biološka raznovrsnost podrazumeva raznolikost svih živih organizama koji nastanjuju kopno i vodu. Biodiverzitet nije samo sveukupna raznolikost oblika i pojava biljnog i životinjskog sveta, već i raznolikost funkcija živih organizama. Očuvanje biodiverziteta je u stvari konzervacija i obnavljanje narušenih ekosistema i prirodnih staništa, kao i očuvanje i oporavak biljnih i životinjskih vrsta. Prema nekim podacima, zemlju nastanjuje između 50 i 80 miliona biljnih i životinjskih vrsta, od kojih je poznato i opisano samo 1,5 miliona vrsta. Veoma je zabrinjavajuće da po svetskoj statistici, svakoj četvrtoj vrsti sisdara na Zemlji preti istrebljenje, a pred izumiranjem je i 50% biljaka. Najveću opasnost po životinjski i biljni svet predstavljaju krivolov i trgovina životinjama ( pre par godina nešto slično se desilo i u Vojvodini). Do sada su na stotine hiljada ptica, uglavnom žuta i bela pliska, ševa, zeba i mnoge druge sa područa Carske bare kod Zrenjanina završile na trpezi evropskih gurmana. Ipak najveći uzročnici nestanka pojedinih biljnih i životinjskih vrsta pre svega su gubitak staništa i loše raspolaganje zemljištem. Većina vrsta je idealno prilagođena staništu na kome živi i u skladu sa njime razvila je svoje specifične potrebe. Bez tog staništa vrsta ne može da preživi. Zagađenje, isušivanje močvarnih zemljišta radi navodnjavanja, seča i krčenje šuma, širenje gradova, industrija koja se podstiče kupovinom, putevi i brane koji dele nedeljivo stanište, samo su neki od razloga izumiranja. Podela staništa dovodi do gubitka veze između podeljenih vrsta, a time do opadanja njihove genetske raznolikosti čime su znatno ranjivije, nesposobne na brze promene i adaptacije u okviru svoje vrste. Većna vrsta iz podeljenih staništa postala je premala da bi održala populaciju. Samo da pomenemo tropske šume, oko 20% tropskih šuma, koje predstavljaju “pluća“ Zemlje, nestalo je od 1960. do 1990. Ne zaboravite sada je 2009... U Srbiji su dve životinjske vrste izumrle, među kritično ugroženim su  pre svih ribe:  šaran, jestera, ibis, kao i zmija šarka. Demografska eksplozija, a sa njom i narasle potrebe stanovništva, dovele su do naglog porasta korišćenja prirodnih resursa, pa samim tim i do alarmantnog ugrožavanja prirodnih staništa i živog sveta u njima.

            Novodonešene vrste u ekosistemima izazivaju ozbiljno propadanje domaćih vrsta. One mogu biti unete slučajno ili namerno i počinju da se takmiče sa domaćim vrstama ili su čak ove njihov plen. Po pravilu domaće vrste nemaju način da se izbore, pa postaju brojčano oslabljene ili čak nestaju. Efekti ovoga su često nepopravljivi, a širenje se ne može više zaustaviti. Primeri tzv. invazionih vrsta su brojni, a na našim prostorima su po tom pitanju pravljene neverovatne greške, uglavnom po pitanju riba i biljaka (primer - ambrozija). Procenjuje se da je oko 48% svetske flore i 25-35% kičmenjjačke faune na planeti ugroženo, a da je dnevna stopa izumiranja 74 vrste, odnosno oko 27.000 vrsta godišnje.

Očuvanje biodiverziteta ključni je termin u politici zaštite životne sredine i on podrazumava očuvanje sveukupne raznovrsnosti organizama i njihovih bioloških ciklusa.  Gubitak biološke raznolikosti i njenih komponenata (vrsta, staništa, gena i ekosistema) globalno je pitanje. Ono je neraskidivo povezano sa gubitkom ekosistema, kapaciteta produktivnosti prirode i regulacionih procesa koji su nezamenljivi za održivo korišćenje resursa i, konačno, ljudskog opstanka. Sve je više dokaza da je biodiverzitet pod stalnim pritiskom i da je uslovljen klimatskim promenama i preteranom eksploatacijom prirodnih resursa. Zelena mreža Vojvodine (ZMV) kroz niz svojih aktivnosti radi na očuvanju biodiverziteta. Često puta se uključivala u kampanju protiv genetskih modifikovanih organizama. U okviru svojih edukativnih programa i kroz podršku organskim proizvodacima ZMV promoviše očuvanje agrobiodiverziteta (raznovrsnosti životinja, biljaka i mikro-organizama važnih za hranu i poljoprivredu. Cilj je shvatiti kako čovek utiče na biodiverzitet i obezbediti moguća rešenja na obostranu korist čoveka i ostalog života na planeti. Jedan od načina je stvaranje zaštićenih oblasti i koridora koji ih povezuju. Sve vrste zahtevaju minimum staništa da bi opstale, a zaštićene oblasti upravo to pružaju. Međutim, postoje vrste sa velikim radijusom kretanja kojima ovaj prostor nije dovoljan. Zbog toga se prave koridori koji povezuju više zaštićenih oblasti u jednu celinu.

dipl. ing. Vlado Savić

Vrh strane

 

 

Glavni i odgovorni urednik Petar Andrejić, izdavač Kreativni kulturni klubE-mail: [email protected]

© 2009. Webmaster

Sajt je optimizovan za IE 7 i rezoluciju 1024 x 768