Internet izdanje broj 147 od 15. juna 2006. |
|
|
Sport
Fudbal: OČAJAN FINIŠ STARČEVAČKIH FUDBALERA Šta to beše pobeda?
NIJE SUDIJA KRIV: Detalj sa ranijih utakmica Završeno je prvenstvo u sezoni 2005/2006. U poslednja četiri kola fudbaleri Borca pretrpeli su četiri poraza (ukupno pet vezanih!), a samo zahvaljujući zalihi bodova osvojenih ranije, završavaju sezonu na šestom mestu.
Borac - Mladost 1:2 U 27. kolu komšije iz Vojlovice odneli su bodove iz Starčeva. Ovi bodovi su za Vojlovčane bili ”slamka spasa” od ispadanja, a za igrače Borca početak ”posrtanja”.
Budućnost - Borac 1:0 U 28. kolu Borac je gostovao u Banatskom Brestovcu. Starčevci su ponovo poraženi, ovoga puta sa minimalnih 1:0. Starčevci nisu na terenu bili potčinjena ekipa, već su veći deo utakmice napadali ali nisu mogli da pogode mrežu domaćina. Brestovčani su, možda jedinu svoju priliku pretvorili u pogodak, što je bilo dovoljno za tri boda.
Partizan - Borac 3:0 Na gostovanju u Uljmi u 29. kolu Starčevci su se ponovo proveli kao ”bosi po trnju”. Grubost na terenu nije bila ništa prema ponašanju publike. Konačno, 3:0 za domaće.
Borac - Proleter 2:3 U poslednjem kolu fudbaleri Borca su ugostili tim Proletera iz Banatskog Karlovca. Previše opušteni, igrači Borca nisu mogli da se suprodstave veteranima iz Karlovca pa su i ovu utakmicu izgubili - 2:3. Za Borac su nastupili: G. Filipović, Stanković, Lukić, Banzić, Matijašević, Deheljan, Nikolić, Mitrović, Obradović, Perovanović i S. Filipović. U poluvremenu u igru su ušli i omladinci: V. Jovanović, S. Jovanović i Simanić. Omladinci Borca su bili mnogo uspešniji od prvotimaca, a o njihovom plasmanu pisaćemo u narednom broju SN.
Zoran Stojanov
ŠTA KAŽE STATISTIKA?
U proteklom prvenstvu prvu ekipu Borca vodilo je čak tri trenera i u jednoj utakmici komisija. Od mogućih 90 osvojeno je svega 42 boda, što je učinak od 46,6%. Po trenerima, to je izgledalo ovako:
U viši rang, Vojvođansku ligu - istok, direktno se plasirao Dinamo iz Pančeva, a Dolina iz Padine će igrati baraž utakmicu sa FK Mladost iz Banatskog Despotovca, drugoplasiranim timom iz zrenjaninske područne lige. Iz lige ispadaju Crvena zvezda iz Pavliša i Omladinca iz Opova, dok status Partizana iz Uljme zavisi od toga da li će se Dolina plasirati u višu ligu (ako Dolina izgubi, Partizan ispada). Novi članovi Prve južnobanatske lige su Jedinstvo Stević iz Kačareva i Sloga iz Banatskog Novog Sela, koji su ispali iz Vojvođanske lige, a iz Druge južnobanatske lige u prvu su ušli Dolovo i Vulturul iz Grebenca.
Fudbalska groznica
Poštovani obožavaoci najobožavanijeg sporta svih vremena, pošto su naredni dani posvećeni fudbalu i mi smo rešili da naredne sportske strane “Starčevačkih novina“ posvetimo ovom sportu i svemu što je vezano za njega tokom trajanja prvenstva. U ovom, prvom tekstu, posvetićemo pažnju navijačima i tribinama, jer šta bi fudbal bio bez navijača? Prikrivanje i prećutkivanje onoga što se dešava na stadionima više ne može da funkcioniše. Već je istaknuto da vesti o huliganstvu nisu neutralna činjenica. Navijači se danas pozivaju kao dvanaesti igrač, mediji u tome imaju značajnu ulogu, a navijači imaju i svoja glasila - fanzine. U fudbalskoj sezoni 1985/6 došlo je do prave poplave navijačkih listova, izlazilo ih je preko 100 i svaki je bio usko vezan za određeni klub. Urednici ovih listova bili su uglavnom najveći fudbalski fanatici. Da i naši navijači prate svetske trendove, najbolje svedoče primeri iz druge polovine devedesetih kada je na našoj sceni postojalo nekoliko fanzina. Prvi su se oglasili Grobari sa svojim listom “Daj gol“ koji je izlazio između 1995. i 1997. godine. Nekoliko godina kasnije ista ekipa žudi pokrenula je novi list pod nazivom “Mi smo Grobari“ koji je kratko izlazio. U to vreme Delije su objavile nekoliko brojeva svog lista “Pune tribine“. Već viđene njihove svađe sa klubovima su živo svedočanstvo koliko je upravama klubova stalo do pomirenja sa “dvanaestim igračem“. Slika o publici kao dvanaestom igraču koju mediji svakodnevno uobličavaju, doprinela je da očvrsne identitet navijačkih grupa. Zaista se desio kopernički obrt u navijanju. Sve manje se ističe relacija mi i klub, mi i reprezantacija a sve češće mi grupa. Za potvrđivanje identiteta nije toliko važno da klub pobedi, koliko da se sopstvena grupa predstavi u dobrom svetlu i obrascu ritual pravde, čak i i ako klub za koji navijaju gubi utakmicu. Psihologija gomile: Razmatranje psihologije gomile predstavlja pitanje: zašto se moderni ljudi vraćaju na obrasce ponašanja koji očito protivureče vlastitom racionalnom nivou. Kada se nađe u masi, čovek ima osećanje nesavladive moći. Anonimnost slabi osećanje lične odgovornosti. Logika je prosta: što je krivaca više, osećaj krivice je manji. Učešće u nasilničkim neredima može imati različite uzroke, nasilje može da služi kao akt samopotvrđivanja ličnosti, ili kao sredstvo za sticanje moći. Zabrinutost zbog nereda na našim stadionima zahteva da se ovaj fenomen objasni. Obrasci nasilja gomile ili rulje, mogu da nam pokažu kako ličnosti imaju uvrnuta shvatanja o sebi i stvarnosti, oni mogu da nam opišu mračne strasti i eksplozije besa. E, tako to izgleda iz ugla onih koji drugačije posmatraju fudbalske tribine. A kako će biti na ovom svetskom prvenstvu, saznaćemo od Petra Andrejića, urednika “Starčevačkih novina“, koji će vam po porvatku iz Nemačke detaljno preneti utiske sa tribina. Marija Milutinović
|
E-mail: [email protected] |