All for Joomla All for Webmasters

Ljiljana Velinov, učiteljica - Svetla strana učiteljstva

10 maj 2018
(0 glasova)

 Ljiljana Velinov je rođena 1965. godine y Omoljici, tamo je završila osnovnu školu, a dalje školovanje nastavila je na Pedagoškoj akademiji za obrazovanje vaspitača predškolskih ustanova u Beogradu.

Iz vaspitačke,   prelazi u učiteljsku školu u Vršcu, gde je diplomirala 1986. godine. Prva učiteljska iskustva stekla je u OŠ “Jovan Jovanović Zmaj“ u Pančevu, zatim zasniva stalni radni odnos u starčevačkoj osnovnoj školi. U nastavi sa decom od prvog do četvrtog razreda radila je punih trideset godina a od nedavno je učiteljica u produženom boravku “Zvezdice“. Živi u Starčevu, u skladnoj porodici sa suprugom i ćerkom.

            Kako ste se odlučili za učiteljski poziv?

            - Nisam se odlučivala niti sam razmišljala čime želim u životu da se bavim, jednostavno sam se rodila sa željom da budem učitelj i radim sa decom. Moja predivna učiteljica, Olga Bukur, velikim delom doprinela je mojoj  dečijoj želji da krenem njenim stopama. Nesebično ulažem sve svoje umeće i znanje kako bih deci pomogla da savladaju ne tako lake nastavne sadržaje. I ne samo to - pored obrazovnog i vaspitnog uticaja - socijalizacija, tolerancija, dobra komunikacija kao i osamostanjivanje deteta  važni su zadaci nama učiteljima. Svakodnevno se susrećemo sa različitim problemima i velikim obavezama. Svi učitelji vole svoj posao, ne ističu njegovu težinu već samo svetlu stranu učiteljstva.

            Kada se osvrnete unazad, 30 godina radnog iskustva. Šta vidite?

            - Vidim divne ljude, moju “decu“, moje đake sa kojima pri svakom susretu obostrano ispoljavamo emocije i sećanja na divne školske dane. Vidim jednu veliku porodicu zrelih ljudi u čije živote sam pokušala da utkam čovečnost i sve vrline koje ona nosi a dobila sam puno ljubavi, pažnje i poštovanja. Sa godinama se mnogo toga promenilo, sistem školovanja se veoma izmenio, deca su danas dosta drugačija nego pre 30 godina, ali cilj je uvek isti: dati im što bolje smernice da izrastu u dobre ljude.

            Recite nam nešto o radu u produženom boravku?

            - Produženi boravak je organizovan za učenike prvog i drugog razreda. Ovim vidom rada roditeljima je pružena dodatna pomoć u obrazovnom, vaspitnom pogledu a takođe  sigurnost i bezbednost dece. Rad u produženom boravku obavlja se u školskoj zgradi koja se nalazi na, po meni, najlepšem mestu u Starčevu - jednim delom izlazi na Trg neolita,  sa pogledom na park, a sa druge strane ima ogromno dvorište gde deca svakodnevno provode vreme. Zgrada je opremljena lepim nameštajem, internetom, televizijom, video projektorom, igračkama, rekvizitima za rekreaciju i slično.

            Kako izgleda jedan radni dan u  Boravku?

            - Prepodnevna smena počinje od osam časova a popodnevna od 13:30. Deca,  svakodnevno pre dolaska u produženi boravak, odlaze na ručak u vrtić “Kremenko“, zatim se odmaraju od školskih obaveza igrajući se na Trgu ili u dvorištu zgrade. Nakon odmora radimo školske domaće zadatke, vežbamo pravopis i sve što je vezano za školske obaveze. U vannastavne aktivnosti spadaju crtanje, učenje pesmica, kreativne radionice, čitanje priča, društveno edukativne igre. Dečijim radovima obeležavamo sve značajne praznike i datume, usvajamo pravila ponašanja u grupi, timskom radu, stičemo kulturne i higijenske navike, organizujemo posete i još puno toga što je potrebno za dobro dece. Ove godine u produženom boravku uključeno je 28 učenika. Akcenat je ipak stavljen na izradu domaćeg zadatka i boravka na svežem vazduhu. Deca rado provode vreme u produženom boravku.

            Da li imate neke planove za budućnost?

            - Nemam nekih posebnih planova osim da radnu karijeru završim sa decom. Zahvaljujem se roditeljima na saradnji i direktoru Škole koji nesebično radi na poboljšanju uslova za rad. Mesna samouprava je, takođe, raspoložena za saradnju i pomoć koliko je to u njihovoj moći. Zahvaljujem se svim koji su dali podršku mom dosadašnjem radu sa decom.

G. Milošević

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…