ПРВЕ СЕОСКЕ НОВИНЕ, ОСНОВАНЕ 1994.

Broj 189 • 31.10.2009.

  Redakcija Starčevačke novine na kućnu adresu Glavna strana
Aktuelno
Društvo
Intervju
Kultura
Sport
Naslovna strana

 

 

Komentari

 

 

Licemerje u kolapsu

 

Moj prvi utisak nakon dolaska ruskog predsednika Medvedeva, dvostruki je; najpre smo dobili milijardu dolara (kao) pomoći, a potom, i ovaj dolazak izazvao je saobraćajni kolaps u prestonici.

Što se “pomoći“ tiče, svaka je dobrodošla, novac nema ni boju ni miris (ali ako ste u situaciji da primate pomoć ima ukus i to gorčine), i čini se da se polako vraćamo u političku eru Josipa Broza koji je, koketirajući i sa Istokom i sa Zapadom, ostvario lep položaj za zemlju koju je vodio. Ako je to završetak “začaranog kruga“ za napaćenu nam državu i ako se posle 20 godina vraćamo na mesto s kojeg smo i pošli u sve ratne, inflatorne i po Srbiju i njene stanovnike pogubne eksperimente devedesetih ali i kasnijih godina, onda se slažem sa politikom državnog vrha.

Ali se ne slažem sa dvostrukim aršinima dežurnih kritizera koji ovoga puta nisu primetili famozni “saobraćajni kolaps“. Setimo se, pre izvesnog vremena Beograd je pohodio i američki viceprezident Bajden. Kao i Medvedev, i ova poseta je iskala isti nivo bezbednosti - visok, najviši. I tada, kao i kada je u Beograd došao ruski predsednik, pola grada bilo je blokirano. Nema saobraćaja, policija na sve strane, proveravaju se prozori na višim zgradama a uklanjaju se svi sumnjivi predmeti sa ulica. I dok je “Bajdenov kolaps“ bio prilika da se svi požale kako ne mogu da se voze GSB-om, kako ne mogu da stignu u omiljeni butik, kafanu ili na posao, sa “Medvedevim kolapsom“ to uglavnom nije bio slučaj! Licemerje u kolapsu.

Lično, ne zanima me ni Amerika ni Rusija. O američkom modelu globalne dominacije i iskrivljene stvarnosti, o “mekdonalds instant životu“ i navikama, sve je rečeno. A sa druge strane u Rusiji su ugušeni mediji, novinari se ubijaju, mafija sa tajkunima upravlja i rasipa dok je običan građanin, ko za njega pita, oronuo u alkoholu i bedi. Ne daj bože da nas hrani Rusija, kojoj mnogi kliču.

Uskoro će biti ukinute vize za putovanje u Evropsku Uniju. Mnogi mladi ljudi moći će da posete Zapadnu Evropu i da se upoznaju sa tamošnjim načinom života. Evropska Unija nam je mnogo bliža i od Amerike i od Rusije. Kao integrativni deo evropskog prostora, mi moramo naći svoje mesto u ujedinjenoj Evropi i to će biti izlaz iz svih raskršća na kojima je Srbija gubila put u proteklih stotinu godina. Evropske zemlje su naše komšije i sa njima treba da gradimo zajedničku budućnost, naročito zbog toga što podaništvo, bilo kojoj velikoj sili, Rusiji ili Americi, ništa ne bi značilo do pasivnog učestvovanja u ostvarivanju isključivo njihovih interesa.

Petar Andrejić

 

           

U jeku žestokih turbolencija po uzoru na ove naše Seke, ali i Deke i Peke, a, bo'me i male Seke (naša, mala novorođena starčevačka ekonomska kriza), nekako je plodno tle za bujanje umetnosti raznih gabarita, oblika, formi.. Možda, na prvi pogled i deluje tako, možda nam više upada u oči površna rijaliti-stvarnost, ali ne berite brigu - ponekad kulturno-umetničke vrednosti deluju tiho i iz pozadine! Čak, i naša mala sredina nije “imuna“ na iste...

 

U epizodi:  (L)aktanje

 

Tračoslava (cupkajući u maloj, ali vrloj galeriji, dične nam institucije kulture): - E, pa, komšo, mlogo zavaljujem što si me pozv'o da se kulturno pridignem, al' - il' ti se ja ič ne raz'mem u umetnos', il' nas tu neko zevzeči...

Šeširdžija (češkajući se ispod neizbežne šubare, i gledajući naokolo kao da nešto traži): - Ta, dobra moja komšinka, nisi se navikla kultivirati, ta, moraš se zdravo, dobro koncetratirati na umetnos'. Nego, ka'zo mi ovaj naš diša da ima da bidne kivlica sa sirem.

Tračoslava (zgranuto buljeći u izložene slike): - Juuu, ja da nisam kultivirana, sram te, komšo! Al', ne znam kol'ko koncetrata treba da izem pa da opazim svu tu umetnos'. Ja ti vidim sve same gole noge i dupeta!

Grmalj (stajavši, odnosno, klateći se u blizini, raspirujući podnopazušne miomirise): - Ih, i ti mi se što razumeš, hik! Ja sam ti, bre, stručan za ovu vrstu stvaranja. Nijesu ti tu, nesrećo, bitne noge i dupeta - no sise! Viđ' ove kol'ke su, raspustile se na sve strane, majo moja! No, di ga onaj mali s onu gromovaču?!

Sponzorojka (u bluzici sa ekstremno-gigantskim dekolteom ): - Zn'či, šta se ti kapiraš prostačino u umentnički akt! Mis'im, čak i moj liberalni dečko je rek'o da sam ispala za medalju i obeć'o mi da će me probije(!) na italijansko tržište. Zn'či, kaže da su tamo modeli k'o ja, ali, bruka traženi!

Grmalj:  - Ohoho, čas' mi je da upoznam modelsku umetnicu! Lepo, čak bi se i moja Šarulja postiđela, izišli ste mega na ovaj akat, nema što!

Student (veoma zadubljeno fotografišući izložbu sa sluškama na glavi i štafelajem pod miškom): Neverovatno, kakve glasovne mogućnosti, čak, je i “Ramštajn“ tiha rapsodija naspram ovog brdskoplaninskog nadderavanja! I, ne kaže se akat, nego akt...

Grmalj:  Što, ti meni tu baljezgaš, da te ne aknem ja po labrnji!

Diša Domski (omaleni, ali veoma srčevit): - Khm, khm, moram da vam kažem, da ste preterali sa vulgarnostima, Izložba samo što nije počela, i molim da se smirite...

Grmalj:  Nemo' i ti da me spopađaš, davežu ni jedan! No, daj malog da natoči od one ljute, ožeđneo sam od ovijeh vimena!

Student: - Eto, kakvo je naše poimanje ozbiljnog umetničkog izraza koji provokacijom oličenoj u erotičnoj nagosti primamljivog ženskog tela za nameru ima podsticanje ljudske svesti na temu zloupotrebe slabijeg pola. Za mnoge od nas žene su samo mesni narezak ili pašteta, i koje za funkciju imaju samo pobuđivanje animalnih apetita!

Grmalj: - E, al' si mi ga rekno, živ sam se us.. No, hik, kad pomenu narezak, ima li što konkretno za narezati! Izgore od ove otrovnice...

Diša Domski (onako gurmanski): - Khm, khm, evo, evo, samo što nije stigao roštilj! A, posle sledi štrudlica sa makom, ali, moram da vam kažem, khm, i sa orasima(!) - za nas malko vremešnije...

Svi zajedno: - UUU, njam, njam!

            I, svi su oni tako, slučajno ili namerno, ali, ipak, zajedno, nastavili da se kultivišu uz poneki srk i žvak, u nadi da će kultura odistinski zakucati na naša vrata...

* * *

            Ah, da, umalo da zaboravim - u starčevačkoj opštini ništa novo, osim što smo iz leta uskočili u pravu-pravcatu zimu, što radovi i dalje traju, što je za sada manje nego lane paljevine lišća i ostalih gadosti na ulicama (nadamo se da će tako i ostati!), što i fudbalski i odbojkaški “Borac“ (svaki u svojim okvirima) fantastično guraju, što je “Kreativni nered“ probančio još jedan denj roždenija, a diša domski starčevački užurbano priprema još jedan, i to deveti, vrhunski međunarodni tamburaški spektakl! Kakve li nam tek onda špecije smera...

Jordan Filipović

 

 

Spremanje zimnice

 

Već smo duboko zagazili u jesen. I vreme je pravo jesenje, malo vetra malo kiše, jutra hladna... Većina poslova je završena - kukuruz je pospremljen i polako se sprema setva žita. Bašte su počišćene od stareži, jedino se kupus još može negde videti u polju. I njega treba poseći i dovući kući, pa jedan deo spremiti da se ne bi smrznuo,a drugi pričekati koji dan da odstoji, a onda s njim u kacu da se ukiseli.

Da bi duže imali friškog kupusa za potrošnju pa i za prodaju, kupus se baš nije detaljno očistio, samo oni spoljašnji listovi, naslagao se u gomilu, pa se oko gomile naslagalo tuluzine u kupu. Na taj način se kupus mogao dosta dugo održati jer do njega baš ovi jesenji mrazevi nisu mogli.

Onaj deo kupusa koji se odabrao za kiseljenje ostavio se isto tako pokriven da par dana odstoji, rekli bi da malo uvene.

Kad se odredio dan da se kupus kiseli, trebalo je sve pripremiti. Bure ili kacu trebalo je dobro oprati i zabreknuti da ne bi rasol curio okolo i kupus ostao na suvo. Trebalo je bar za bure naći i daske s kojima će se prekriti kupus i na kojima će stajati kamen.

Kaca za kupus je sve već u kompletu imala i bila je specijalno napravljena baš za kiseljenje kupusa. Dve dužice na kaci bile su malo prodiljene tj. bile su duže od gornjeg oboda kace i imale su na sebi probušene rupe kroz koje je prolazila poprečna letva. Ta letva u sredini je imala rupu sa navojem kroz koju je prolazila stezaljka - gvint, s kojim su se pritiskale daske tj. kupus kako bi bio stalno potopljen u rasolu. Odredilo se i mesto gdje će bure ili kaca stajati, komara - špajz ili neka druga prikladna prostorija, u kojoj se po zimi baš ne smrzava.

Pored kupusa i kace ili bureta trebalo je još pripremiti so, biber u zrnu, malo lorbera (lovora), malo zrna kukuruza, a za samo ribanje ili rezanje trebalo je imati i veliki ribež.

Mi iz gornjeg kraja koristili smo se ribežom kojeg su imali Tomašići - Maradofovi, i taj se nosio od kuće do kuće i trebalo je koji put čekati na red da bi se kupus izribao.

Ribež je bio jedna široka daska koja je u sredini imala u koso uglavljena tri noža (oštrice ) koje su rezale kupus. Sa strane su bile vodilice u koje se uvukla ladlica pomoću koje su se glavice kupusa prevlacile preko noževa.

Uz ribež se uvek nosio i drveni nabijač s kojim se nabijao kupus kako bi što pre pustio vodu i napravio se rasol.

Ribež bi se postavio između dve stolice, a ispod bi se stavila korpa prekrivena belim stolnjakom, tako da su rezanci već izribanog kupusa padali u nju.

U bure ili kacu redalo se prvo malo ribanog, pa se posolilo, dodalo zrna bibera i kukuruza i koji list lorbera. Na to su se poređale cele glavice tako da su rupe od izdubljenog korena budu na gore. Svaka rupa se popunila sa solju uz dodatak ostalih začina. Na taj red glavica opet se dodavao ribani i usput su se popunjavale rupe između glavica. Sve se to dobro nabijalo sa drvenim nabijačem dok se na površini nije pojavila voda. Kad se određena količina kupusa za kiseljenje potrošila, sve se prekrilo čistom belom krpom, poslagale su se daske, a na to se navalio ili kamen ili se u kaci zategnulo gvintom. Nakon toga trebalo je čekati bar tri nedelje da se kupus ukiseli i da se može trošiti.

Mi, deca, veselili smo se ovom poslu jer smo se mogli najseti korenja od kupusa koliko smo hteli.

Došla su nova vremena. Sve se manje kiseli kupus, bar na onaj starinski način i kada je u tom poslu učestvovala skoro čitava familija.

Vinko Rukavina

 

 

Samo transparentno!

 

            Glavni preduslov za evropske integracije i ostvarivanje ljudskih i građanskih prava je sprovođenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Ovim zakonom uređuju se prava na dostupnost informacija od javnog značaja kojima raspolažu nadležni organi.

            U našoj zemlji, ovaj zakon je stupio na snagu u novembru 2004. godine, dakle, ove godine se navršava pet godina od početka njegove primene. Građani Srbije, prema odredbama ovog zakona, mogu određenom državnom organu podneti usmeni, ili pismeni zahtev o pristupu informacijama, a nadležne službe mogu udovoljiti zahtevu, time što će podnosiocu dostaviti kopiju dokumenta sa traženom informacijom, ili odbiti zahtev. Postoji i jedna solucija kojoj se često pribegava od strane državne uprave, a to je ćutanje. Oba ova postupka vlasti su negativna, pa s tim u vezi, podnosilac ima pravo žalbe. Organ koji je zakonom određen da usvaja, ili odbija žalbe građana, jeste Poverenik za informacije od javnog značaja. Protiv rešenja Poverenika takode se može podneti žalba, i to pred nadležnim sudom. Poverenik za informacije od javnog značaja je Rodoljub Šabić. On je samostalan i nezavistan organ. Njegova uloga je pre svega omogućavanje pristupa informacijama koje država eventualno taji od građana, ili koje građanin jednostavno na osnovu svog nepobitnog prava želi da zna.

            Iz gore navedenog objašnjenja se da zaključiti da se država samim donošenjem ovog vrlo bitnog zakona formalno i pravno obavezala na zaštitu građanskih prava koja se tiču dostupnosti informacija, i da je takoreći donela jedan vrlo napredan i visokodemokratski pravni akt. Svako teoretsko iznošenje činjenica je ništavno, ako se u obzir ne uzme i to da li se navedeni zakon efikasno primenjuje. Prema podacima koji se mogu naci na sajtu Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, može se saznati da je u septembru ove godine Služba Poverenika primila ukupno 139 predmeta, od čega 136 iz oblasti dostupnosti informacijama i tri predmeta iz oblasti zaštite podataka o ličnosti. Iz prethodnog perioda preneto je 822 nezavršena predmeta, tako da je ukupno u radu tokom meseca bilo 960 predmeta. Tokom septembra meseca rešeno je 147 predmeta, a u radu je ostala 814. Jasno je da služba ima mnogo posla, ali sa druge strane ni broj zahteva nije zadovoljavajući, s obzirom da smo zemlja u tranziciji i da je puno otvorenih pitanja. Problem leži u građanima, tj. njihovoj spemnosti da tražeći pristup informacijama započnu osvajanje demokratije. Ukoliko su građani pasivni i nezainteresovani po tom pitanju, biće ostvaren cilj svake vlasti, a to je zataškavanje i prikrivanje malverzacija koje se svakodnevno vrše. Posebnu ulogu kontrolora vlasti imaju novinari i javna glasila, koji moraju korišćenjem ove zakonske mogućnosti, slomiti otpor pre svega u državnoj birokratiji, koja informacije o svom radu najviše krije od javnosti. Prema tome, sve je na građanima.

            Da bi se potvrdilo koliko je država voljna da ispuni svoje zakonske obaveze, građanin je dužan da traži informacije o državnim poslovima. Svi treba da odolimo skretanju pažnje države s važnih, na neke nebitne stvari, i da ne posustanemo u borbi za demokratsko društvo bez korupcije, poslova “ispod žita“ i prikrivanja manipulacija. Iskoristimo svoje zakonsko pravo!

Dalibor Mergel

 

 

Mit o srpskom seljaku - fenomen br. 25

 

            Za početak, mnogi ljudi reč seljak koriste u svakodnevnom govoru kao neku pogrdnu reč, da bi nekoga uvredili. Naravno to se može i drugaičije reći npr. LJAKSE, opet pogrdno. Ako niste seljak onda ste urbani tip, i to je naravno jako dobro, ma to je sad IN što bi rekli. Za sve urbane tipove, možda će biti od značaja informacija da smo svi ustvari “došli“ iz nekog sela.

            Kada se manemo igre reči otaje nam to da je “seljak“ ustvari čovek koji živi na selu, ima svoju zemlju, kuću i okućnicu najčešće i bavi se uzgojem stoke i biljaka. Što bi se reklo - svoj je na svome i ovi iz grada mogu samo da mu zavide, jer na terasi se sem cveća i papagaja ne može ništa specijalno uzgajati. Doduše, bila je jednom jedna žena na TV-u, ona je na terasi imala nekoliko saksija paradajza, ali i to je više za kućnu upotrebu. :) Ko ima tu sreću da mu neko živi na selu, ima i tu sreću da odande može uvek da ponese sira, kajmaka, pršute, a o voću i povrću da i ne govorim, često vam nisu ni dovoljna sam jedna kola. I u onim danima krize, ratova i sankcija kada u prodavnicama nije bilo ničega, ili malo čega, u baštama i na njivama je bilo, malo je reći da se teret krize svalio baš na srpskog seljaka.  Od tih kriznih perioda prošlo je dosta, stigla su bolja vremena, sa njima još jedna kriza ovoga puta globalna, pa nas to teši. Svi su u ćorsokaku i svi globalno bauljamo ka izlazu i iznalaženju rešenja, neka su i na pomolu. Uveliko nas je zahvatio proces globalizacije, koji je trebao da bude nešto nalik ekspresnom vozu za nasu privredu, samo da smo mi seli u njega, pa

makar i da smo uhvatili poslednji vagon. Hoću reći: proces globalizacije nikako nismo iskoristili u našu korist. S procesom globalizacije, došla nama je i tranzicija, opet i taj proces nije baš najsrećnije izveden, to sad i vrapci znaju, a oni, verujte, malo znaju o ekonomiji, a čini mi se da je preterano i ne prate.

            I u svoj toj, kako bih rekla, premetačini, srpski seljak je opet nekako ostao na dnu lestvice, a pritom za sve ovo vreme, on je ostario i osedeo. Malo ko danas ima svoju seosku oazu prepunu biološki uzgojene hrane. Celokupna sela su ostarila i reklo bi se na selu više nema seljaka, tek po koji je ostao da bije bitku! A da stvar bude još bolja - naša vlast se kune u seljaka i sve češće dodaju da je budućnost naše zemlje baš u poljoprivredi. Mi ćemo da “izvozimo na rusko tržište“, a mi ne možemo ni da proizvedemo onoliko koliko Rusima treba i još gore - šta ostaje nama?

            I onda se prošetate našim hiper, huper, marketima i “čunga-lunga“ tržnim centrima i shvatite da tamo aman baš ništa nije iz Srbije, sem naravno srpskih novčanika. :) Beli luk se recimo uvozi iz Kine, salatu koja je bila svojevremeno maskota jedne političke kampanje a pokazalo se kao tačno, ipak uvozimo i to za skromnih 11000 dolara. Uvoze se i paradajz, paprika, čak i celer, za koji se verovatno ni ne sećate kad ste ga poslednji put pojeli, ali eto nije nam dosta našeg, strani je ukusniji. Kada su u pitanju mleko i mlečne prerađevine pored toliko naših mlekara mi uvozimo godišnje oko dva miliona dolara ovih proizvoda. Zvuči skoro naučno-fantastično, pogotovu ako se zna da su srpski seljaci pre samo par meseci prosipali mleko zbog niske otkupne cene. Riba se pored toliko vojvođanskih ribnjaka uvozi iz Bosne i Hercegovine. Ovo vam je reklo bi se nock-donjn za nasu poljoprivredu.

            I sad, postavlja se pitanje: gde su nam ti naši poljoprivrednici, seljaci, uzgajivači, kako god? U etnografskom muzeju možda? Oni koji treba da hrane pola Evrope pa i šire, kako su nas uvek učili. Pa pošto Srbija, kako je jednom neko lepo rekao, odaje utisak zemlje bez ijedne njive ili bar kao zemlja bez ijednog seljaka koji bi tu njivu obrađivao. A njiva ima! Naši prijatelji Kinezi su se dosetili da kupe malo zemlje i počnu poljoprivrednu proizvodnju, pošto je buvljak preplavljen radnom snagom. Tako da, ako oni dobro potegnu, uskoro nećemo morati baš toliko da uvozimo, imaćemo “naše“. A i srpski seljak bi uskoro mogao da se zove Ming Čang Ho, ali to je već neka druga priča!

Miroslava Kovačević

 

 Vrh strane

 

 

Glavni i odgovorni urednik Petar Andrejić, izdavač Kreativni kulturni klubE-mail: [email protected]

© 2009. Webmaster

Sajt je optimizovan za IE 7 i rezoluciju 1024 x 768