ПРВЕ СЕОСКЕ НОВИНЕ, ОСНОВАНЕ 1994.

Broj 19828.07.2010.

  Redakcija Starčevačke novine na kućnu adresu Glavna strana
Aktuelno
Društvo
Intervju
Komentari
Sport
Naslovna strana

 

 

 

Kultura

 

MIODRAG MLADENOVIĆ, ARHITEKTA

Neolit u Starčevu

 

            ”Prva iskopavanja na lokalitetu u blizini Starčeva obavio je davne 1939. godine Miodrag Grbić, a onda su posle II Svetskog Rata tu radili Milutin Garašanin i njegova supruga. Od kada je ta neolitska kultura detektovana, Starčevo ima tu privilegiju da se ceo jedan kulturni korpus neolitske kulture naziva imenom Starčeva. Ta kultura je kasnije otkrivena i na drugim lokalitetima na Balkanu i u srednjoj Evropi. Taj kulturološki razvoj nikako ne treba zaobići u daljem razvoju sela”, priča arhitekta Miodrag Mladenović.

            Vi imate ideju kako od toga napraviti turističko mesto?

            - Da. Mi ćemo uraditi repliku jednog neolitskog naselja i pokazati kako se živelo na tim prostorima uključujući sva saznanja koja imamo na osnovu istraživanja Starčevačke kulture. Danas smo u situaciji da razmišljamo koliko je to isplativo...

            Pa da li je isplativo?

            - Beograd, grad sa dva miliona stanovnika, koji kao novootkrivena destinacija, privlači sve više turista, a mi smo blizu. Imamo i izlete i ture koje se prave tokom Dunava od Novog Sada, Beograda sve do Đerdapa, ali sa leve strane Dunavom, kada putnici krenu, ne događa se ništa. Imamo Beograd, Vinču, Smederevo, Kostolac, Lepenski vir, ali sa vojvođanske strane nemamo ništa. Zato bi ovo bio vrlo interesantan projekat jer bi se Starčevo uključilo u tu globalnu priču.

            Gde bi se nalazilo to turističko mesto koje zamišljate?

            - Tamo gde su iskopavanja završena. Napravili bismo repliku naselja iz doba neolita i prikazali bismo duh života u tom periodu. Međutim, vrlo je važno da se ceo projekat osmisli tako da se otvore i nova radna mesta.

            Za sada je ovo samo ideja. Kada će biti napravljeni neki prvi koraci?

            - Već u septembru očekujemo prve korake, ali morate znati da je to dugotrajan proces. Zbog globalnog, regionalnog, podunavkog značaja tog projekta računamo i na podršku inostranih fondova i zakucaćemo na sva vrata koja možemo. Planiramo da dobijena sredstva usmerimo i na nastavak istraživanja jer je to jedini način da saznamo više o tome šta se to dešavalo u Starčevu pre 7500 godina.

            Postoje li takve stvari još negde u svetu?

            - Postoje u Engleskoj, Nemačkoj, ali nam nije namera da iskoristimo tuđe ideje, već model razmišljanja. Starčevo bi sa takvim sadržajem postalo centralna funckija Grada.

Ivana Vojnović

 

 

ISTORIJA

Bombardovanje Jugoslavije i Starčeva

 

            Tokom bombardovanja SRJ 1999. godine Pančevo i okolina su bili na meti udara bez prekida tokom cela tri meseca, koliko je agresija i trajala. Ciljevi NATO-a bili su pre svega industrijski i vojni objekti, pa je prisustvo južne industrijske zone i vojnih objekata razlog što su Pančevo i okolina bombardovani čak 30 puta. Veliki broj teško obolelih u Pančevu, pre svega od kancera, jedna je od najvećih posledica vazdušnih napada na petrohemijsku industriju.

            U tom periodu, Starčevci su posebno bili zabrinuti, jer je južna zona u neposrednoj blizini mesta. Mnogi su utočište tokom bombardovanja potražili van Starčeva, a oni koji su ostali, svakodnevno su bili suočeni sa strahom i strepnjom. Za vreme najvećih udara na Petrohemiju, Rafineriju i Azotaru, ni Starčevo nije bilo pošteđeno rekordno visokog zagađenja, koje se tih dana raširilo celim gradskim područjem.

            Poslednjeg meseca bombardovanja na udaru se našla Mala ulica u Starčevu. U utorak 11. maja 1999., dvadesetak minuta nakon 14 sati, tokom vazdušne opasnosti, uništena je kuća porodice Vuković u Maloj ulici, a oštećenje su pretrpele i kuće familije Bogut. Eksplozija je potpuno razorila novu spratnu kuću Vukovićevih i znatno oštetila prateće objekte u istom domaćinstvu. Nakon eksplozije je izbio požar, pa su morale da intervenišu i vatrogasne ekipe. Tom prilikom su povrede zadobili Luka Vuković (1929.), Roza Vuković (1931.), koji su zbog težine povreda odmah prebačeni u bolnicu, Savka Lobor (1934.), Marijana Bogut (1984.) i Dragan Modošan (1981.) iz Dolova, koji se u trenutku eksplozije zatekao preko puta pogođene kuće. Sada već pokojni Luka Vuković, poznati starčevački harmonikaš, vlasnik kuće koja je pogođena, tada je za “Pančevac“ izjavio sledeće: “- Kada sam čuo avione, krenuo sam u dvorište da premestim traktor. Nisam čuo fijuk, već me je jaka eksplozija oborila na zemlju. Potom me je zasuo šut, a vatra mi je oprljila lice. Nisam ni znao da je supruga pošla za mnom. Kada me je doviknula, video sam da leži sa druge strane i da joj je noga polomljena“.

            U tadašnjoj štampi, ovaj događaj je okarakterisan kao udar projektila NATO-a na civilne ciljeve, međutim, vremenom je postalo jasno da je objektivno mala materijalna šteta i slabiji intenzitet eksplozije, rezultat pada projektila domaće avijacije. To do danas nije potvrđeno od strane nadležnih, a u razgovoru sa članovima porodice Vuković, dolazi se do saznanja da na njihovu adresu još uvek nije došlo obeštećenje, niti bilo kakvo izvinjenje, a pomoć je jedino stizala od starčevačkih vlasti. Kuća još nije obnovljena, a Roza Vuković, koja je tom prilikom bila najteže povređena, još uvek ima zdravstvene probleme nastale usled pada projektila.

            Bombardovanje Jugoslavije je ostavilo velikog traga na svakog od nas, za sve je to bio period briga, strepnje i straha za sopstveni život i život svojih najdražih. Starčevo je imalo tu nesreću da bude u neposrednoj blizini događaja, nadomak hemijske industrije. Posle 11 godina od ovih nesrećnih dešavanja, možemo samo da se nadamo da nam se slično neće ponoviti i da je konačno nastupio period trajnog mira na našim prostorima.

D. Mergel

 Vrh strane

 

 

Glavni i odgovorni urednik Petar Andrejić, izdavač Kreativni kulturni klubE-mail: [email protected]

© 2010. Webmaster

Sajt je optimizovan za IE 7 i rezoluciju 1024 x 768