Kultura

        Naslovna strana





Crtice iz prošlosti *6

PRELA

Nakon praznika, život se vraćao uobičajenim tokovima. No, zima je. Nema nekakvog posla, osim ako je zima bila toliko bogata snegom, da se ponekad morao da čisti i nekoliko puta na dan, a naročito onda kada je još i košava radila svoj posao, pa pravila smetove.
Kako bi prikratili zimske dane, a i duge zimske večeri, u doba kad nije bilo televizora, a samo poneki imali radio, žene i ljudi, a i deca okupljali su se u nečijoj kući, i to se zvalo prelo.
Na prelo se išlo ili na poziv kućedomaćice, a okupljala se uža i dalja familija, komšiluk, poznanici i prijatelji.
Na prelu, žene su prele i sukale vunu, pomoću špineradla ili vretena, a nekad i kudelju ili lan. U nečijoj kući tkalo se na razboju obično krpare, a za to je trebalo cepati stare krpe, motati na cevi (ćunak).
Štrikale su se fusakle (vunene carape), štrikovi (džemperi) i razni drugi odevni predmeti.
Kako su na ovaj način bile zaposlene samo ruke, trebalo je zaposliti i usta i jezik.
Zato su prela bila idealna za prepričavanje raznih priča i dogodovština, a ponekad i prilika za ugovaranje kakve ženidbe ili udaje.
Kako bi deca bila bar koliko toliko pod nadzorom obično su išla s mamama na prelo, pa ako je bilo snega i leda u blizini su se ili sankala ili klizala, a kad bi dobro promrzla, žurila bi unutra i stiskala se oko velike zidane furune.
Kako su ljudi obično imali nešto posla oko štale i marve ili su imali nekid drugih poslova, na prelo bi dolazili pred veče.
Obično bi se kartali ili igrali neku drugu društvenu igru, usput pravili planove o predstojećim proletnjim radovima na polju i slično.
Ako je bilo dobro društvo ponekad bi se zapevalo i zaigralo.
I tako s prela na prelo, zimski dani su prolazili, čekalo se proleće i novi poslovi.

Zdravi i veseli bili,
Vaš
Vinko Rukavina


JUBILEJ U STARČEVU

U prvoj deceniji prošlog veka Starčevo je zasijalo duhovnom svetlošću. 1. avgusta 1905. godine osnovana je Srpska Pravoslavna parohija i Crkvena opština Starčevo. Istog datuma je postavljen prvi starčevački sveštenik Aleksa Topoljanin.
Projekat za hram je uradio arhitekta Milivoj Matić koji je bio i nadzorni organ za gradnju hrama 1907. godine. Temelj je završen i osvećen u avgustu 1908. god. Svi građevinski i zanatski radovi završeni do 1. 1. 1911. god. kada je hram osvećen i posvećen Sv. Velikomučeniku Pantelejmonu. Do tog vremena su išli u manastir Vojlovicu na bogosluženja, a monasi iz manastira su obavljali sve obrede u Starčevu. Osnivanjem parohije osnovano je i novo starčevačko Pravoslavno staro groblje. Izgradnjom rafinerije staro groblje je porušeno.
Prvobitna zvona su odnesena za vojne potrebe austrougarske vojske, koja su bila teška 2850 kilograma, nova su osvećena 9. 8. 1923. godine.
Prvi starčevački sveštenik jerej Aleksa Topoljanin osnovao je prvu Srpsku zemljoradničku zadrugu u Starčevu. U prošlom veku je u nekoliko navrata rađeno na opravci fasade hrama, a 1997. godine je rekonstruisan krov i pokriven crepom. Trotoar oko hrama je postavljen 1999. godine.
Iste godine je sređena i poravnata porta. Zvona su elektrificirana 2000. godine u to vreme na najsavremeniji način. Totalna rekonstrukcija drvene konstrukcije na zvoniku i pokrivanje istog sa aluminijumom, urađeno je 2001. godine a potom je urađena fasada na zapadnom delu hrama. Radovi se nastavljaju 2003. godinenajužnom delu fasade hrama. Navedeni su samo najznačajniji radovi u poslednje vreme.
U toku ove godine očekujemo uz pomoć Starčevaca, Mesne zajednice, firmi iz mesta i iz okoline, a posebno očekujemo razumevanje opštinskih vlasti da pomognu dazavršimo fasadu hrama kako bi mogli dostojno da dočekamo i proslavimo STO GODINA osnivanja parohije u Starčevu.
Za sve uplate prekoračuna otvoren je žiro račun kod Vojvođanske banke. broj računa 355-1025832-54, gotovinske uplate se primaju u crkvenpoj kancelariji u hramu.
Za sve detaljnije informacije može se obratiti na tel: 633-428 ili lično kod sveštenika Zorana Maletića. Svima koji mogu pomognu da se uradi ovo bogougodno delo, neka mu Bog mnogostruko u dobru vrati. Ko Crkvi daje Bogu pozajmljuje, Bog nikom dužan ne ostaje.

jer. Zoran Maletić


RASPORED SVETIH MISA U
RIMOKATOLIČKOJ CRKVI U STARČEVU ZA FEBRUAR

1. FEBRUAR - 4. NEDELJA KROZ GODINU - SVETA MISA u 11 časova
2. FEBRUAR - BLAGDAN SVIJEĆNICE - SVETA MISA u 11 časova - posveta sveca. Počinjemo devetnicu Lurdskoj Gospi.
Do 10. 2. 2004. biće i običnim danima svetih misa. U dogovoru sa vernicima termin popdnevnih misa blagovremeno ćemo javiti.
8. FEBRUAR - 5. NEDELJA KROZ GODINU - SVETA MISA u 11 časova.
15. FEBRUAR - 6. NEDELJA KROZ GODINU - SVETA MISA u 11 časova
22. FEBRUAR - 7. NEDELJA KROZ GODINU - SVETA MISA u 11 časova
25. FEBRUAR - SREDA PEPELNICA - SVETA MISA u 16.30 časova
Sreda pepelnica je dan strogog posta (ne mrsi se. Uz to se samo 3 puta jede ali od ta tri obroka samo se jednom sme najesti do sita). Tim danom počinje korizma. To je vreme priprave na slavljenje Isusove patnje, smrti i uskrsnuća. U korizmi se na uskrs pripremamo sa postom, molitvom, pokorom i milostinjom. Ono traje po uzoru na Isusa 40 dana.
29. FEBRUAR - 1. KORIZMENA NEDELJA - SVETA MISA u 11 časova.

župnik Jožef Meler