All for Joomla All for Webmasters

Aleksandar Stevanović, GRADONAČELNIK GRADA PANČEVA: Ravnomerni razvoj svih delova Pančeva

02 January 2023

Na kraju smo 2022. godine. U gradu Pančevu je urađeno mnogo i to Pančevci mogu da vide na svakom koraku. Koliko ste zadovoljni urađenim?

            - Zadovoljan sam postignutim rezultatima tokom ove godine. Uspeli smo da realizujemo, slobodno mogu da kažem, sve investicije koje smo započeli tokom 2022. godine, ali i one koje su bile velike, kapitalne, planirane na dve godine, a započete su tokom 2021. godine. Pod tim, mislim na gradski kej, drugu fazu uređenja centralnog gradskog jezgra, Ulicu cara Lazara. Realizovali smo investicije o kojima se godinama samo pričalo, kao što je kružni tok u Ulici Miloša Obrenovića, na veliko zadovoljstvo naših sugrađana. Ne mogu da ne pomenem da smo uspeli da obezbedimo sredstva za nastavak izgradnje zgrade Zavoda za javno zdravlje. Podsetiću vas da su radovi na objektu počeli još davne 2008. godine, ali su obustavljeni tri godine kasnije. Uz podršku Vlade Republike Srbije obezbedili smo da izvođenje radova predstavlja prioritetanu investiciju. Nadam se da ćemo krajem sledeće godine, nakon 14 godina čekanja, dobiti potpuno nov, moderan objekat zgrade Zavoda za javno zdravlje, koji će biti od velikog značaja za ceo južni Banat. Zatim, rekonstruisan je fudbalski teren na Sportskom centru “Mladost“ i možemo da se pohvalimo da je kao takav jedini u našoj zemlji. Mislim da je najvažnije, da su investicije koje su realizovane tokom godine, investicije koje su se odnosile na sve sfere društvenog života na teritoriji Grada Pančeva, u svim naseljenim mestima. Uređen je veliki broj ulica, asfaltirane su, rehabilitovane i danas su to ulice koje su dostojne dvadeset i prvog veka. Prioritet o kojem smo i do sada vodili računa, a nastavićemo i u budućnosti, jesu naši meštani. Važan nam je svaki sugrađanin i sugrađanka, kao što nam je važna svaka “tačka“ u našem gradu i ravnomerni razvoj svih naselja.

            Nedavno je Pančevo posetio i predsednik Aleksandar Vučić koji je prisustvovao početku radova na izgradnji nove fabrike “ZF“-a. Koliko je ova poseta značajna za našu sredinu?

            - Ova poseta Pančevu, odnosno “severnoj industrijskoj zoni“, fabrici “ZF“, od izuzetnog je značaja za nas jer je time pokazano da je Pančevo vraćeno na mapu najvećih industrijskih centara u našoj zemlji. Politika koju vodi predsednik Vučić, izgradnja industrijskih kapaciteta, odnosno izgradnja poslovnih zona, od velikog je značaja za Republiku Srbiju, ali i za naš grad. Nastavićemo da radimo na širenju kapaciteta za postojeće, ali i za nove investitore, jer jedino tako možemo dalje da se razvijamo i napredujemo. Na taj način uvećavamo budžet našeg grada, a pametnim i domaćinskim raspolaganjem budžetskih sredstava i ulaganjem u svaku sferu života u Pančevu stvaramo bolje mesto za život svih nas koji smo odabrali ovu sredinu da u njoj živimo i radimo. 

            Upravo zahvaljujući gigantima koji su izgradili fabrike u našem gradu, “ZF“-u i “BROSE“-u Pančevo je vraćeno gde mu je i mesto - jedno je od važnih industrijskih centara u našoj zemlji. Verujemo da se neće stati na ovome, da li stiže još investitora u naš grad?

            - Grad Pančevo je uradio pripremu u vidu izrade planskog dokumenta koji se odnosi na treću industrijsku zonu u kompleksu koji zovemo “severna industrijska zona“ i to je površina od nekih 55 hektara, koja je planom predviđena za izgradnju novih fabrika. Ponudićemo te parcele na tržištu, ali svakako one su već identifikovane od strane Razvojne agencije Srbije koja i vodi pregovore sa stranim investitorima, koji mogu da dođu i na tom prostoru ostvare svoje privredne aktivnosti. Ono što je evidentno i što se već dešava na terenu je to da naši postojeći investitori, uprkos celokupnom stanju u svetu, ne zaustavljaju svoj proces investicija.

            Moram da napomenem da se trenutno gradi još jedna fabrika u našem gradu, takođe nemačka kompanija “Naval Bodž CAL“. Privreda u našem gradu raste i napreduje, a samim tim i čitav grad.

            Kada govorimo o Severnoj industrijskih zoni, ona pokreće kompletnu privredu Pančeva i južnog Banata. Zahvaljujući ovome, znatno je smanjen i broj nezaposlenih u našem gradu, a povećao se i broj onih koji žele u Pančevu da nađu posao?

            - Tokom naredne godine možemo da očekujemo i otvaranje nove fabrike kompanije “ZF“, druga “ZF“ fabrika, a treća nova u Pančevu nakon četrdeset godina. Ona će biti jedna od najmodernijih fabrika “ZF“-a u čitavom svetu. Biće oslonjena na obnovljive izvore energije, digitalna i bez emisije štetnih materija. U nju će biti uloženo 250 miliona evra, a zaposliće oko 600 novih  radnika. To je nešto veoma veliko ne samo za Pančevo i  južni Banat, nego i za čitavu Srbiju. Zaposlenje će naći ne samo Pančevci već i ljudi koji žive u ovom okrugu, koji nemaju posao, a ono što nam je posebno drago je to što u naš grad dolaze novi ljudi i otkrivaju potencijale i perspektivu Pančeva.

            Mnogo je rađeno na infrastukturi, a kada pričamo o tome moramo da vas pitamo za Ulicu cara Lazara koja dobija izgled kakav zaslužuju Pančevci i pre svega stanovnici te ulice...

            - Ova ulica je dobila izgled kakav zaslužuje, ali je dobila i izgled kakav zaslužuje i svaka druga ulica. To je nešto na čemu radimo, veliki je posao koji naravno da ne može da se uradi za kratak vremenski period. Potrudili smo se da uradimo maksimalno, koliko je to moguće, da se uradi u skladu i sa sredstvima kojim raspolažemo, ali i u skladu s vremenom koje imamo za realizaciju ovako kompleksnih graditeljskih zadataka. Kad pričamo o Ulici cara Lazara, koja je rađena kroz dve kalendarske godine, moram da napomenem da smo se tokom izvođenja susreli s velikim brojem problema koji datiraju iz prošlosti. Mnoge instalacija nisu bile kartirane, sada smo ih upisali i uradili u skladu sa svim projektima koji su danas potrebni kako bi sve te instalacije bile u skladu sa propisima, legalne i stavljene na onakav način koji ne ugrožava bilo čiju bezbednost. Sve je to uticalo na rok za završetak ovih radova, ali morali smo da uradimo. Nakon ovakve jedne investicije smo i iskusniji i pametniji, gledaćemo da ubrzavamo procese koji su potrebni kako bi realizovali investicije do kraja u predviđenim rokovima. Ali, opet kažem, nikad se ne zna što se nalazi ispod zemlje dok se ne krene sa radovima. Najvažnije je da imamo dovoljno sredstava i snage da realizujemo sve što planiramo u budućnosti kako bi ulice u našem gradu izgledale onako kako zaslužuju i same ulice, ali i stanovnici tih ulica, sve Pančevke i Pančevci koji koriste te ulice.

            Ipak, nije se radilo samo na sređivanju ove ulice. Možete li da kažete našim čitaocima koje su ulice još rađene?

            - Do sad smo uradili 164 ulice, odnosno oko 82 km puteva i 10 km trotoara i parkinga. Rekonstruisane su ulice: Branka Anovića, Radnička i Branka Radičevića, kao i deo ulice Josifa Marinkovića. Izvedeni su i radovi na podzemnim instalacijama u Ulici bratstva i jedinstva, od ulice Janka Čmelika do Grobljanske, a od posebnog značaja je nov kružni toka kod “Plinare“. Od planiranog za ovu godinu ostalo nam je samo još da asfaltiramo Zrenjaninsku ulicu u Starčevu i da završimo staze na Novom groblju. Ravnomernim ulaganjem jednaku pažnju posvetili smo ulicama u svim delovima teritorije našeg grada, u svim naseljenim mestima.

            Čitaoce našeg lista zanima i da li će biti nastavljeni radovi u Starčevu, obzirom da je rekonstruisan i uređen park?

            - Radovi u Starčevu će se nastaviti, naravno, kao što će se nastaviti radovi na teritoriji čitavog Grada, bez obzira da li se radi u centru  ili obodnim naseljima koje se nalaze na teritoriji Grada Pančeva. Politika kojom se vodimo je da su nam važna sva mesta u Gradu Pančevu, svaka tačka, svaki stanovnik i stanovnica. Tako da ćemo kroz saradnju i razgovor s predstavnicima Mesne zajednice Starčevo nastaviti sa radovima. Naravno, u skladu sa potrebama koje će nam ljudi iz Mesne zajednice preneti, jer su u svakodnevnom kontaktu sa stanovnicima Starčeva i koje moram da pohvalim ovom prilikom. Na osnovu prioriteta videćemo i šta je ono što ćemo raditi dalje u Starčevu. Svakako ćemo nastaviti rehabilitaciju ulica u svim naseljenim mestima, pa samim tim i u Starčevu, ali kažem, i u drugim sferama društvenog života. U našem gradu planiramo da svuda ulažemo podjednako i da ravnomerno razvijamo naš grad.

            Moramo da pomenemo da Grad Pančevo vodi računa i o mladima. Nedavno je usvojen Predlog odluke o regresiranju troškova prevoza studenata, kao i Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o finansijskoj podršci porodici sa decom na teritoriji Grada?

            - Usvojeni Predlog odluke o organiziranju troškova prevoza studenata, kao i Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o finansijskoj podršci porodice sa decom na teritoriji Pančeva su dve odluke koje su definisale način na koji će Grad u budućnosti nastaviti da regresira prevoz studentima. U samoj Odluci su navedeni svi uslovi pod kojima se može konkurisati i ostvariti pravo na regres troškova prevoza studenata i đaka sa teritorije Pančeva, koji idu na školovanje na teritorije drugih jedinica lokalne samouprave. Sa ovim odlukama  povećaćemo i izdvajanja iz budžeta koja će ići za regresiranje prevoza studentima i đacima, a ono što smo odlučili jeste da će tokom 2023. godine svaki đak i student koji ostvari pravo na regres dobijati dve hiljade dinara mesečno za ovu potrebu.

            Kada govorimo o ovoj temi, dobra vest je da će početkom naredne godine biti uspostavljen železnički saobraćaj između Pančeva i  Beograda?

            - Pre više od 10 godina je prestao da saobraća voz koji je bio izuzetno popularan u Pančevu, pod nazivom “Beovoz“. Nažalost, trebalo je sačekati ovaj dug vremenski period kako bi se ponovo uspostavila linija na relaciji od Pančeva ka Beogradu. Ne smemo biti neiskreni i da ne kažemo da kroz Pančevo sa šest polazaka saobraća voz na relaciji Vršac - Beograd, tako da su Pančevci imali putniku, železničku liniju do Beograda. Stara linija koja je nekada postojala kao linija “Beovoza“ ubuduće će se zvati “Panvoz“. Od 1. januara 2023. godine počeće da saobraća  stanice Pančevo Vojlovice do Dunavskog koloseka u Beogradu. Za početak, u prvoj fazi postojaće tri polaska u jutarnjim špicevima iz Pančeva ka Beogradu i tri polaska u popodnevnim iz Beograda ka Pančevu. Ovaj projekat je veoma važan za sve stanovnike Pančeva, jer smo svedoci povećane migracije stanovništva upravo na ovoj relaciji. Veliki broj naših sugrađana, ali i stanovnika Beograda svakodnevno putuje na ovoj trasi, a zbog intenzivnijeg drumskog saobraćaja stvaraju se gužve,  naročito na Pančevačkom mostu. Uvođenjem “Panvoza“, uspostaviće se učestalija železnička linija koja će u mnogome doprineti da naši sugrađani, ali i stanovnici Beograda koji dolaze u Pančevo imaju alternativu od višestrukog značaja u vidu železničkog saobraćaja. Mislim da će ljudi kao i ranije, dok je “Beovoz“ saobraćao na relaciji između Pančeva i Beograda koristiti ovu železničku liniju kako bi stigli na odredište. U decembru 2023. godine sa usvajanjem reda vožnje za 2024. godinu, počećemo realizaciju druge faze, koja podrazumeva uspostavljanje saobraćajne linije “Panvoza“ od stanice Pančevo Vojlovice do Novog Beograda, sa novim kompozicijama koje bi trebalo da budu isporučene “Srbija vozu“ u avgustu 2023. godine, što će omogućiti i celodnevnu popunjenost s polascima iz Pančeva ka Beogradu i obratno.

            Pančevo je poznato kao grad sporta i dosta se ulaže u sportiste u našem gradu. Ove godine dobili smo i izuzetan fudbalski teren na SC-u “Mladost“.

            - Nastavićemo i u narednoj godini da ulažemo i u sport i u sportske klubove u našem gradu i nadamo se da će 2023. biti još uspešnija od izuzetno uspešne 2022. godine. Pančevo kao grad sporta mora da čuva taj epitet, ali i epitet “grad šampiona“, jer zaista Pančevo to i jeste. Kontinuiranim ulaganjem u sportsku infrastrukturu, klubove i sportiste u našem gradu jedino možemo da sačuvamo ova dva epiteta na koje smo izuzetno ponosni već dugi niz godina. Ove godine smo na Sportskom centru “Mladost“  dobili najmoderniji fudbalski teren sa veštačkom travom koji trenutno postoji u Srbiji. Sledeće godine nastavljamo sa investicijom u sportsku infrastrukturu. Izgradićemo novu tribinu na stadionu, a teren će ispunjavati sve uslove za odigravanje utakmica “Superlige“ u našem gradu. U odnosu na potrebe koje nam klubovi, s kojima imamo intenzivnu komunikaciju, iznose nastavićemo da planiramo šta još možemo da uradimo od infrastrukture kako bi uslovi za bavljenje sportom u našem gradu bili još bolji.

            Da li možemo da kažemo da će i u novoj 2023. Godini Pančevo nastaviti da grabi krupnim koracima napred?

            - Tokom sledeće godine ne planiramo da usporavamo ovaj tempo, koji je nametnut još od 2020. godine. Što se investicija tiče planiramo velike ravnomerna ulaganja u sve sfere i sve tačke na teritoriji Grada Pančeva. Ono što je svakako od velikog značaja u celokupnom gradu jeste nastavak plana rekonstrukcije i rehabilitacije putne infrastrukture u svim naseljenim mestima. Po planu koji će biti napravljen početkom 2023. godine, nastavićemo da asfaltiramo ulice, ali i pešačke staze kako u svim naseljima. Planiramo velike rekonstrukcije dve ulice, Mihajla Obrenovića i potpunu rekonstrukciju Ulice Dimitrija Tucovića, od ugla s Ulicom Moše Pijade do ugla sa Knićaninovom ulicom. Mislim da je to jedna od najkapitalnijih investicija koja će biti realizovana u našem gradu u poslednjih nekoliko godina, uz gradski kej koji smo radili tokom ove i prethodne godine. Planirana vrednost ove investicije je oko 390 miliona dinara. Ova ulica ima veliki značaj, jer predstavlja glavnu gradsku saobraćajnicu, vodi dalje ka “severnoj industrijskoj zoni“ u kojoj u ovom momentu imamo više od 2000 zaposlenih , a imamo i veliki broj pravnih subjekata koji posluju na samom Jabučkom putu. Rekonstrukcija ove ulice je od velikog značaja jer se njome izlazi iz Pančeva ka Novom Sadu, Zrenjaninu, Kikindi, ali i ka budućem planiranom autoputu koji će voditi od Beograda preko Pančeva i Zrenjanina do Novog Sada, a čija bi izgradnja trebalo da krene tokom naredne godine. Takođe, u planu je i rekonstrukcija Ulice Mihajla Obrenovića. Planiramo da ulažemo i u druge vidove infrastrukture, u niskogradnji i u visokogradnji. Naselja koja do sada nisu imala fekalnu kanalizaciju dobiće je 2023. godine, jer ćemo krenuti u realizaciju tog projekta za koji već posedujemo građevinsku dozvolu, šireći tako kanalizacionu mrežu. Pored navedenih imamo u planu i investicije koje se odnose na kišnu kanalizaciju. Gledamo u kojim naseljima su problemi što se tiče kišne kanalizacije, i u neprekidoj smo komunikaciji sa meštanima i na osnovu toga pravimo plan kako ćemo iz godine u godinu smanjivati problem koji voda pravi na našim ulicama.

            Koju poruku za kraj godine imate sa naše čitaoce i sve građane Pančeva?

            - Siguran sam da će u narednom periodu naše sugrađanke i sugrađani osetiti benefite sprovedenih investicija i realizovanih projekata. A za kraj ovog razgovora, svim čitaocima i dragim sugrađankama i sugrađanima želim, pre svega dobro zdravlje i da im bude uspešna naredna 2023. godina, da u miru i blagostanju sa svojim porodicama, provedu božićne i novogodišnje praznike.

Zorana Šteković

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…