All for Joomla All for Webmasters

STARČEVAČKE brazde

07 May 2022

Pčelarstvo:

            Razvoj društva pčela u aprilu je ubrzan i treba urediti košnice. Kada je temperatura iznad 16 stepeni moraju se detaljno pregledati. Prvo se uređuje jačina zajednice, količina legla, zdravstevno stanje i zaliha hrane kao i kvalitet saća.

Izvitopereno ili plesnivo saće se odstranjuje. Takođe  se radi i zamena nastavaka ako je leglo u gornjem nastavku. On se stavlja na podnjaču, a nastavak sa podnjače se diže da bude gornji, tu prelaze i mlade pčele koje čiste i poliraju saće da bi za koji dan i matica u to saće položila jajašca. Nastavak treba prekriti folijom preko ramova.

            Na našim starčevačkim terenima sredinom aprila počinje da cveta uljana repica (brassica napus). Pčele rado posećuju cvetove uljane repice te skupljaju polen i nektar. A kasnije vrcanjem ili ceđenjem ramova sa medom dobijamo med od uljane repice koji je svetložute boje izrazito kremast i sadrži veliku količinu cvetnog polena. Med od uljane repice na oko nije lep ali je odličnog kvaliteta,  preporučuje se u borbi protiv čireva i ko ima tegobe sa prostatom. Ima osobinu  da se izuzetno brzo kristališe, za 4-6 dana. Ako hoćete da vratite med u tečno stanje, teglu sa medom stavite u posudu sa vodom  i zagrejte vodu najviše do 40 stepeni, nikako više da bi med sačuvao svoja prirodna svojstva. Med od uljane repice najbolje koristiti svakog jutra po jednu kafenu kašičicu ratvorenu u mlakoj vodi, čaju ili mleku, naravno pre doručka.

Predsednik Društva pčelara ”Starčevo”

Goran Stanković

Voćarstvo:

            Po običaju, voćare i vinogradare kao uostalom i sve one koji se bave poljoprivredom na otvorenom prostoru, najviše zanima VREME. April nam, što je tipično za proletnje doba, ume da priušti neprijatna iznenađenja u vidu blagih mrazeva (u zavisnosti od mikrolokacije), hladnih, vetrovitih i kišnih dana što sprečava pčele u oprašivanju. Za kajsiju možemo reći da su rane sorte već “obrane“. Šljiva, kruška  i jabuka, kao najzastupljenije voćne vrste na ovim prostorima su lepo ponele, mada ih još svašta čeka do pune zrelosti. Vinova loza se na pogodnim terenima, uveliko “otvara“, čak su i kasno zasađeni kalemovi napupeli.

            Ono što je primetno, a ve se više godina ponavlja, to je nedostatak vlage u zemljištu. Zalivanje se postavlja kao imperativ i gde god se to ne primenjuje rod će. biti drastično smanjen, čak i cele biljke propadaju.

            Kod destilera je situacija slična onoj - “zatišje pred buru“. U momentima nemogućnosti rada u voćnjacima ili vinogradima kao što je preko potrebna kiša, pregleda se oprema i mašinerija, eventualno popravlja, i uveliko ispražnjeni sudovi za držanje rakije i vina glancaju.

            Možemo da primetimo blagi napredak u povećanju površina voća i loze, i ono što je veoma značajno, opremu za bezbedno skladištenje i preradu proizvoda. Profesionalna sušara za sušenje voća, povrća ili lekovitog bilja je odnedavno u vlasništvu našeg člana Dragana Milićeva. Nadamo se boljitku.

Božidar Dimitrić

Društvo destilera, voćara i vinogradata ”Starčevo”

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…