All for Joomla All for Webmasters

Predstavljamo: Jocin kazan

07 April 2022

            Naš današnji sagovornik Jovan Milićev ima bogato iskustvo i kao poljoprivrednik ali i kao proizvođač “dobre kapljice“. Iako je sezona pečenja rakije na izmaku, još uvek se može videti da “vesela mašina“ zadimi, kao što to nije promaklo “Starčevačkim novinama“ pre nekoliko dana. U ekonomskom dvorištu, Joca je pekao rakiju zajedno sa svojom suprugom. Pitali smo ga, kako ide posao, kakav će biti plasman.

            - Mi, kao poljoprivredno gazdinstvo, pečemo rakiju za svoje potrebe, kaže Joca, i dodaje da je to uglavnom rakija od jabuke i maline. - Ti ukusi najviše golicaju naša nepca istančanog ukusa - tvrdi Milićev. Rakiju spravljamo na tradicijalni način, što znači bez kvasca i šećera. - Koliko jabuka ima šećera toliko da ima i rakija. To bude uglavnom malo manje količinski ali zato bude dosta kvalitetnija i, što bi narod rekao, čista! - siguran je Milićev. Rakiju od maline pravi samo za specijalne prilike jer je sirovina mnogo skupa. Voće uglavnom bere na porodičnom imanju, a jabuka i malina ne budu tretirane  insekcidima i ostalim preparatima za zaštitu bilja. To daje još jednu dimenziju boljeg i kvalitetnijeg proizvoda, ubeđen je Joca Milićev.

P. Andrejić

Pčelarstvo:

            Prvi prolećni pregled pčela treba uraditi kad se vreme stabilizuje i dnevne temperature budu preko 15 stepeni, a noćne oko 10. Svaka godina je drugačija ali se to obavi uvek do kraja marta. Stimulativna prihrana je poželjna ako su noćne temperature veće od 12 stepeni i počne veći unos polena iz prirode.

            Počinje cvetanje biljaka, kao i prskanje voća. Savetujem voćare da pokose ili iskultivišu zemljište ipod voća, da ne bi padali pesticidi na cvetnice i dolazio do neželjenih efekata. Postoje pesticidi koji su manje opasni za pčele pa preporučujem voćarima da ih koriste i da se savetuju sa apotekarom i zaštitom bilja pre kupovine i upotrebe istih a i da se svi mi  pridržavamo upustva za upotrebu pesticida zbog našeg zdravlja.

            Društvo pčelara će održati svoju skupštinu 19. marta. Nadam se većem odazivu članova, da uradimo presek stanja i da vidimo kako ćemo dalje.  Dana 9. marta, imali smo predavanje odličnog predavača i vrhunskog pčelara Janoša Balinta iz Zrenjanina koji pčelari sa 800 košnica. On je izneo  svoj način rada i svoju organizaciju. Poseta ovom predavanju je bila velika.

Predsednik Društva pčelara ”Starčevo”

Goran Stanković

Voćarstvo:

            Doba je razmeđe zime i proleća. “Baba Marta“ ume da bude prevrtljiva, da ogreje ali i da pokaže zube sa minusom 5 - 7 stepeni, kao što je bilo prve polovine meseca. Rane sorte kajsija su u zavisnosti od mikro lokacije, dobrim delom stradale. Sva je prilika da će  ceo mart biti takav.

            U voćnjacima i vinogradima posla preko glave. Ko nije orezao, reže, ko nije tretirao plavim uljem, trtira, ko nije zasadio novu lozu ili voćkicu, sadi. Za sve to još nije kasno. Sve dok se priroda potpuno ne probudi. A kako je kalendarski, proleće već tu, za tren oka bićemo u zelenilu i cvetu.

Apelujemo da se hemija što obazrivije koristi. Mnoga hemijska sredstva su stavljena van upotrbe te je potrebno kosultovati poljoprivrednu savetodavnu službu - Institut “Tamiš“, jer su oni uvek u toku. I kada vršite zaštitu, mislite na pčele.

            Vredni i zdravi bili.

Božidar Dimitrić

Društvo destilera, voćara i vinogradata ”Starčevo”

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…