All for Joomla All for Webmasters

Biljana Vukosavljević, naša sugrađanka Cvećarstvo - od hobija do biznisa

07 April 2022

            Biljana Vukosavljević je rođena 24. jula 1987. godine u Pančevu od oca Mike  i majke Rade Jović. Detinjstvo je provela u Starčevu s obzirom da su joj tu živeli roditelji. Osnovnu školu je završila u Starčevu a srednju u pančevačkoj ekonomskoj školi “Paja Marganović“ i stekla zvanje konobara.

            Recite nam nešto o Vašem detinjstvu.

            - Provela sam ga u Starčevu družeći se sa svojim vršnjacima. Najbolja drugarica mi je bila i ostala Jelena Dimitrić, sada Šic sa kojom sam se i okumila. Bio je to krajnje bezbrižan i najlepši deo mog života.

            Šta Vas je najviše zanimalo u tom periodu?

            - U najranijem detinjstvu sam zavolela folklor i time se bavila jedno vreme u nižim razredima. Kasnije sam, zahvaljujući nastavniku Vlasti koji je u meni video talenat za slikanje, počela da slikam. Često su  moji radovi u školskom uzrastu bili nagrađivani. Sa Jelenom sam išla na radionice slikanja kod Čede Kesića u pančevački Dom omladine i to je bilo baš lepo iskustvo.

            Kako je došlo do toga da odete u ugostiteljstvo?

            - Za to su zaslužni baba i deda, preciznije mamina tetka i teča, Zorica i Steva Gođevac koji su živeli u Sutomoru u kome su se bavili trgovinom. Često sam bila kod njih i pomagala im u butiku u kome su prodavali žensku obuću. Tu sam se susrela sa turizmom koji mi se svideo. To je i bilo moje prvo radno iskustvo ali se nikada nisam bavila zanimanjem za koje sam stekla diplomu. Želela sam da studiram ugostiteljstvo ali je ubrzo došla prava ljubav i brak koji su me u tome sprečili.

            Ipak ste na kraju prešli na hortikulturu, zašto?

            - I za to je na neki način “kriva“ baka, mamina majka, Milojka Rasulić iz Valjeva. Ona je imala izuzetno mnogo cveća. Ona me je naučila osnovnim stvarima o ovom lepom hobiju koji mi je na sreću sada postao izvor prihoda. Tako sam spojila lepo i korisno.

            Porodica?

            - Živim skoro 17 godina u braku sa Marijanom , koji je privatnik i bavi se izradom PVC stolarije. Imamo četvoro dece, Marijanu od 15, Bogdana od 13, Mijata od 10 i najmlađu, petogodišnju Irinu . Oko njih moram biti stalno pa zato i nisam mogla da se zaposlim i radim u nekoj firmi već sam svoj hobi pretvorila u posao.

            Kako ste počeli sa proizvodnjom cveća?

            - Nedaleko od kuće, na obodu Starčeva, kupili smo poljoprivreno zemljište od oko četrdesetak ari. Na njemu smo podigli četiri plastenika od kojih svaki zauzima oko 3 ara zemljišta. Na placu smo uveli struju i vodu i formirali poljoprivredno gazdinstvo kako bi mogli da prodajemo robu na cvetnim pijacama.

            Šta uzgajate od cveća?

            - Uzgajamo kale, ruže i lizijantuse. Lizijantusi su neka vrsta mediteranske ruže i spadaju u novije biljke na našem području. I u ovom poslu se uvode novine i prate trendovi. U jednom plasteniku može biti i do 2500 cvetnih biljaka što iziskuje mnogo posla. To radim sa ljubavlju i nije mi teško.

            Da li vam neko pomaže?

            - Naravno, ovo je posao za celu porodicu. Svi ukućani su uključeni u rad. Kada je vreme za rasađivanje, tada ima stvarno mnogo posla pa u to vreme moramo uključiti i nekoliko sezonskih radnika. Srećom, to se završi vrlo brzo.

            Ima li nekih posebnih uslova za ovaj posao?

            - Kod cvećarstva je isto kao i kod drugih poljoprivrednih radova potrebno brinuti o plodoredu, borbi protiv štetočina, bolesti i korova. Cveće mora imati određenu temperaturu, dovoljno vode i hrane za rast. Srećom, naši plastenici su savremeni, dvoslojni su, imamo sistem “kap po kap“ i grejanje. Što se tiče prskanja i prehranjivanja, to je posao muškog dela porodice.

            Planovi za budućnost?

            - Planiramo da povećamo broj plastenika i želela bih da se oprobam sa još jednim cvećem, sa ljiljanima. Mislim da su interesantni za uzgoj. Pored toga zbog plodoreda moram da u još jednom plasteniku zasadim kale.

P. Stanković

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…