All for Joomla All for Webmasters

IZVIĐAŠTVO: “Praznični vilenjaci“

09 January 2022

            Sada već tradicionalno svakoga decembra, pred početak novogodišnjih praznika izviđači učestvuju u najmasovnijoj organizovanoj razmeni poklona u zemlji - “Prazničim vilenjacima“.

            U pitanju je posebna izviđačka aktivnost koja promoviše kulturu davanja i širenja pozitivne energije. Namenjena je izviđačima osnovnoškolskog uzrasta i u njoj učestvuje oko 1500 članova iz preko 50 odreda širom zemlje. Nakon poslate prijave za učešće, svaka grupa izviđača u vidu jata ili voda dobija drugo jato ili vod iz nekog drugog mesta kojem treba da naprave paketić. Ove godine “Nadelovci“ su imali čak pet grupa koje su razmenjivale poklone, sa ukupno 44 izviđača. Jato “Zeke“  je paketić slalo “Lavovima“ iz Niša, jato “Gepardi“ je pravilo poklone za “Vidre“, takođe iz Niša, dok su “Pande“ svoje darove slali jatu iz Temerina. Vod mlađih izviđača i planinki “Žirafe“ je slao paketiće vodu iz Beograda sa Banovog Brda, dok je vod “Rakuni“ slao paket svojim drugarima iz Valjeva. Isto tako nakon nekoliko dana u Starčevu su pristigli ukrašeni paketi sa pojedinačnim poklonima iz Ivanjice, Zaječara, Temerina, Niša, kao i iz beogradske opštine Rakovica. Novogodišnji poklon je za svakog posebnog člana bio delom definisanog sadržaja i imao je obaveznu novogodišnju čestitku koje je pisana za svakog člana u mestu gde se šalje paket, zatim ukras za glavu, ukrase za jelku, seme neke biljke koje će izviđači posaditi kod sebe ili u odredu, kao i tekst i note neke izviđačke pesme i poneki slatkiš. Uz poklone se slala i po jedna izviđačka marama za vodnika odnosno predvodnika tog voda ili jata. Međutim slanje i primanje poklona je samo završni deo cele aktivnosti. Onaj prethodni, koji je jednoko uzbudljiv i zabavan je deo kada su izviđači zajedno okupljeni, sa veselom muzikom u pozadini kao i prazničnoj i veseloj atmosferi, bili u potpunosti prepušteni svojoj kreativnosti i magiji “Prazničnih vilenjaka“. Do zaključenja ovog broja izviđači će u poslednjoj nedelji decembra imati organizovani sastanak otvaranja poklona gde možemo samo da predpostavimo koliko će biti radosti i smeha.

Marko Stana

“SaveZovanje“ za mlade vođe

            Od 3-5 decembra u hotelu “Banbus“ u Vrnjačkoj Banji, održano je još jedno savetovanje Saveza izviđača Srbije, namenjeno mladim izviđačkim vođama, pod tradicionalnim nazivom “SaveZovanje”. U pitanju je aktivnost koja ima edukativni karakter, a  služi i za umrežavanje vođa iz celog Saveza. Tako je bilo i ove godine i u na njemu su učestvovale vođe iz 31 odreda izviđača,  od Bogatića do Bele Crkve, i od Subotice do Novog Pazara. Tema ovogodišnjeg skupa bila je ”Javna slika vs. Izviđački program”, a događaj je podržalo Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije. Svaki odred imao je pravo na po jednog predstavnika, a predstavnik Odreda izviđača ”Nadel” bila je Vanja   Deninger. Aktivnosti je prisustvovao ispred Saveza i Marko Ivošević kao organizator. Povodom ovog događaja Vanja je izjavila:

            - Pored veoma lepog druženja naučila sam dosta toga o kvalitetnom promovisanju izviđača u medijima, o estetici izviđačkih aktivnosti i o uticaju društvenih mreža. Takođe,  meni je posebno važno da sam kroz radionice prebrodila i strah od javnog nastupa”.

            Ovo su bile samo neke od tema koje su tamo obrađivane, ali je svakako simulacija medijskog gostovanja bila jedna od upečatljivijih radionica.

Marko Stana

Projekat ”Nula otpada”

            Poznato je da starčevački skauti već četiri godine recikliraju ambalažni otpad. Do sada su u reciklažni centar, umesto na deponije, dopremili pet kamiona pet ambalaže, papira i limenki. Takođe, trude se i da iza sebe u prirodi ne ostavljaju ništa, osim zahvalnosti. Počevši od leta, pa do kraja ove godine izviđači su započeli primenu još jednog relativno novog koncepta ekološke sadašnjice a to je da probaju da svoje aktivnosti organizuju po sistemu “nula otpada“. Osnovna odlika ovog koncepta svodi se na tri principa: Smanjenje potrošnje i izbegavanje kupovine stvari koje primarno proizvode otpad, koje nisu dugovečne ili koje nam zaista ne trebaju; ponovo upotrebi sve šta može da se upotrebi, od popravke uređaja, prenamene, do ustupanja ili prodaje nekome kome je to potrebno; i na kraju - reciklirajte sve ono što ne možete da iskoristite uključujući i bio- otpad. Ovakav model ponašanja je do sredine prošlog veka, bio relativno uobičajen naročito u manjim mestima. Međutim,  u poslednjih nekoliko decenija postala je sveprisutnost plastične ambalaže, naročito one za jednokratnu upotrebu i to je jezičak koji planetu gura u neizvesnost koju ne može sama da prevaziđe. Izviđači su rešili da ovo ponašanje ne prihvate. Zahvaljujući projektu odobrenom od strane Gradske uprave Pančeva, odnosno Sekretarijata za zaštitu životne sredine, organizovali su dva kampa - tabor u avgustu i kamp povodom memorijala “Ivica Pranjić“ u oktobru, kao i izlet na “vodice“, u kojima je primenjivan ovaj princip. Sve tri aktivnosti poslužile su kao ogled, na kome su izviđači sagledali kakav se sve izletnički otpad najviše proizvodi i na koji način to može da se spreži. Povodom ove teme i u okviru projekta organizovane su i četiri ekološke radionice. Zaključci sa tih radionica u vidu info tabli biće istaknuti na izletištima u okolini mesta a neke od njih prenosimo i ovde:

 

  • Pre kupovine razmislite šta bam je zaista potrebno i koliko. Isplativije je i više ekološki kupiti slatkiš na merenje koji se upakuje u papirnu kesu, nego kupovati slatkiš koji ima plastičnu posudu, upakovanu u celofan, koji je upakovana u kutiju.
  • Na izlet ili van kuće sa sobom uvek nosite višekratnu bocu za vodu. Ne kupujte svaki dan boce od pola litre.
  • Kese nam nisu potrebne. Platnene torbe, cegeri ili ranac su pogodni da u njih smestimo i prenesemo namirnice. Umesto kesa za pakovanje stvari kada idemo na ptovanje, možemo koristi platnene vrećice napravljene i od stare majice.
  • Organski biorazgradivi otpad, osim ulja, je najbolje vratiti prirodi zakopavanjem u zemlju, pri tome ne ugrožavajući korenje biljaka. Kada smo kod kuće sve to ide u kompost.
  • Budite zahvalani prirodi u kojoj boravite. Ostavite je makar malo bolju nego što ste je zatekali i ona će vam to višestruko vratiti.
  • Zgužvanu plastičnu ambalažu i papir dajte nekome ko to sakuplja.
  • Ne zaboravite da ljudi koji prave male pozitivne stvari konstatno, ustvari prave velike promene!

Marko Ivošević

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…