All for Joomla All for Webmasters

Aleksa Miletić, frulaš: U potpunosti posvećen muzici

08 November 2021

            Aleksa Miletić je rođen 2001. godine. Osnovnu školu je završio u Starčevu a zatim i srednju Mašinsku školu u Pančevu. Uporedo sa redovnim školovanjem završio je Nižu muzičku školu “Mokranjac“ u Beogradu u klasi profesora Doktora Miloša V. Nikolića, odsek tradicionalna muzika. Trenutno je na trećoj godini Više muzičke škole kod istog profesora. U dva navrata je proglašen za Prvu frulu Vojvodine, a od ove godine je nosilac zvanja Druga frula Srbije.

            Frulu je učio da svira kod majstora Milinka Crnog Ivanova iz Kragujevca,  a pohađao je i akademiju kod Bore Dugića. Veliku podršku ima od oca sa kojim sarađuje u radionici za izradu muzičkih instrumenata, u početku kavala, a kasnije i frula, a od skoro i banatskih gajdi.

            Još kao dete zavoleli ste  tradicionalnu muziku?

            - Išao sam na folklor pa sam tako zavoleo tradicionalnu muziku. Kasnije sam, se se zainteresovao za instrumente. Bora Dugić mi je bio uzor pa sam se tako odlučio da sviram frulu. Prvi kontakt sa tim instrumentom mi je bio u KUD-u “Neolit“ u čijem orkestru je svirao Goran Stamenković koji me je i naučio prve pesme. Već posle nekoliko meseci mi je otac kupio tri profesionalne frule i upisao me je u muzičku školu “Mokranjac“. Tamo sam upoznao sam profesora Nikolića koji me je fascinirao sviranjem kavala pa sam se odlučio za taj instrument, a paralelno sa kavalom učio sam frulu kod drugih majstora.

            Ubrzo su se javili prvi rezultati?

            - Već od 2014. godine pa do 2018. nizao sam uspeh za uspehom. Najpre treće mesto u Sopotu, iste godine sam osvojio prvo mesto na saboru trubača “Škripi đeram“ u Iđošu što je bilo odskočna daska da se profesionalno bavim sviranjem frule. Ubrzo postajem stalni član orkestra “Ambasador“ sa kojim sam svirao u većem delu Evrope, a sa Anom Bekutom i Miroslavom Ilićem sam dve godine svirao u Holandiji. Dve godine za redom osvojio sam zvanje Prva frula Vojvodine. Sada sam motivisan da tri puta osvojim prvo mesto u sviranju frule na festivalu u Prislonici čime dobijam zvanje majstora frule ili “majstorsko pismo“.

            Šta je potrebno da bi se došlo do takvog uspeha?

            - Iznad svega je potrebna velika želja i ljubav prema onome što radite. Mnogo vremena i rada je uloženo u vežbanje i školovanje. Bez dobrog instrumenta nema ni dobrih rezultata, otac je puno novca uložio u moje školovanje čak je i porodični posao preusmerio u izradu muzičkih instrumenata i brendirao ih u ime “Pastir“. Mnogi instrumenti su završili kod muzičara po celom svetu pa čak i u Peruu! Svi profesionalni kavalisti sviraju naš kaval. Ključ uspeha je iskreno posvetiti se onome čime želiš da se baviš a svaka titula je rezultat puno rada i motivacija za dalje uspehe.

            Recite nam nešto više o izradi instrumenata?

            - Ključnu ulogu igra kvalitetan alat i kvalitetno drvo za izradu instrumenata. Zapravo, od nekih najmanjih sitnica zavisi zvuk završenog instrumenta i naravno velika preciznost pri izradi. Za jednu frulu je često potrebno uklopiti i po nekoliko komada različitog drveta. Sve to zajedno na kraju daje onaj dugotrženi pravi ton. Od skoro smo počeli da prizvodimo banatske gajde koje su kao instrument skoro izumrle na našim prostorima. Uveren sam da ćemo uskoro i njih brendirati. Za izradu dobrog instrumenta su potrebni sati i sati rada.

            Kakvi su Vam planovi za budućnost?

            - Planiram da osvojim sve što se može osvojiti kada je frula u pitanju. Zatim,  želeo bih da posle više muzičke škole upišem i muzičku akademiju. Želim da budem kompletno ostvarena osoba u muzičkom svetu. Ostalo će sve doći samo po sebi, porodica, deca pa sve od početka kao što su moji roditelji sa mnom.

G. Milošević

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…