All for Joomla All for Webmasters

Predstavljamo: Stefanova destilerija

08 November 2021

            Naš sugrađanin Stefan Venjac već nekoliko godina intenzivno izučava tehniku pečenja rakije. Sa kolegom je kupio kazan za pečenje i već neko vreme se bave destilacijom voća za svoje potrebe.

            Sezona je pečenja rakije, kakva je bila godina što se voća tiče?

            - Ova godina je bila odlična što se kvaliteta voća tiče. Sušna sezona je dala malo ali kvalitetnog ploda. Prvo voće koje je stiglo za destilaciju je kajsija. Ova kultura je početkom godine obećavala izobilje plodova ali smo imali snežni period baš u trenutku kada je cvetala. Nneki voćnjaci su imali tu sreću da su izbegli snežne padavine, neki nisu. Plodovi kajsije koji su sazreli imali su visoku cenu ali isto tako i izuzetan kvalitet. Šljiva, kao voće koje se najviše destiluje, imala je izuzetan kvalitet ove godine ali je takođe imala i visoku cenu. I grožđe je ove godine imalo vrhunski kvalitet.

            Da li destilujete voće iz voćnjaka u vašem vlasništvu?

            - Nemam zasade svojih voćnjaka, svo voće kupujem uglavnom u Grockoj,  a grožđe u okolini Kruševca. Ove godine ću destilovati količinu voća od nešto više pet tona, Dobijenu rakiju koristim isključivo za sopstvene potrebe ili kao poklone na privatnim proslavama. Od grožđa sam napravio oko 400 litara vina, a kao nusproizvod dobiću i izvesnu količinu komovice koja se koristi za lek u vidu obloga.

            Šta je recept za dobru rakiju?

            - Veoma mnogo faktora igra ulogu u dobijanju  kvalitetne rakije, a degustator je najbitniji. Naravno, sve zavisi od godine kako je pogodovala voću, priprema zdravih plodova za vrenje i momenat kada započeti destilaciju. Većina destilatora već ima svoje recepte ali svi se slažemo sa činjenicom da je rodna godina i količina voćnog šećera presudan faktor za kvalitetnu rakiju i vino. Sve ostalo je subjektivna ocena, a o ukusima nije za raspravljati.

            Smatram da sam još uvek nov i mlad destilator ali veoma mnogo čitam i slušam savete iskusnih majstora ovog zanata, naročito kod proizvodnje vina, koja je čitava nauka... Počev od odabira sorte grožđa, orezivanja, održavanja, branja i prerade. Mene ispunjava destilacija voća. To mi je hobi, to je druženje sa kolegama sa posla, a u porodičnoj kući uvek imamo domaću koju smo pekli u našem dvorištu. Ne interesuje me uslužno pečenje rakije, to nikako... Rakija za kućne potrebe, a još kada “odleži“ nekoliko godina onda samo dobije na kvalitetu.

G. Milošević

 

Pčelarstvo: 

            Pčele u novembru miruju i na temperaturi i iznad 13C po koja izleti i na taj način štede snagu i energiju. Ako je temperatura  iznad 13C pčele ostaju raštrkane po košnici. A ukoliko je temperatura ispod 13C pčele formiraju zimsko klube i na taj način mirovanjem štede hranu i snagu. U toku zime može se desiti i da starije matice uginu, onda u proleće imamo trutovska legla kod tih košnica, ukoliko prezime. U košnici treba ostaviti dovoljnu količinu  meda od 20-25 kg. odnosno 1,5-2 kg  meda po ramu da bi bilo dovoljno hrane za zimski period i prolećni razvoj. Ne treba previše utopljavati košnice već samo smanjiti leta i ukoliko je neka rupa na košnici zatvoriti je. Leta  smanjiti toliko da ne može da uđe miš (sada ima da se kupe i metalni čeljevi koji se postavljaju na ulaz odnosno na poletaljku.

            Društvo pčelara “Starčevo“ će se oglasiti porukom svakom svom članu ukoliko se steknu ulovi za zimsko predavanje.

Za DP ”Starčevo”

Goran Stanković

 

Voćarstvo:

            U malim voćnjacima, okućnicama, voće je uglavnom zrelo završilo u zimnicama ili kacama spremno za destilaciju. Veći, ili industrijski voćnjaci su pri kraju ubiranja plodova u zavisnosti od vrste.

            Grožđe je uglavnom, sem retkih sorti koje se kasno beru, uveliko obrano, izmuljano i polako prelazi iz šire u mlado vino, pretočeno, prateći prirodni proces fermentacije. Dalje mu sledi negovanje, pretakanje sve do stanja spremnog za upotrebu.

            Inače, voćare i vinogradare tek čekaju veliki poslovi: čišćenje voćnjaka i vinograda, uklanjanje suvih biljaka, priprema za popunjavanje, zimska zaštita... Najzaposleniji su u ovo vreme destileri. Destilacija koma od voća i loze je u punom jeku. Ono što je zanimljivo i već zabrinjavajuće je nivo znanja i stava pri spremanju voća za kominu i sam način destilacije. Dodavanje šećera je nepotrebno, ponekad štetno, i zakonom zabranjeno. Odvajanje metil alkohola je nužno isto kao i odvajanje patočne faze. Moramo znati da je rakija plemenito piće, a mi ga pravilnim postupcima takvim činimo.

            Na žalost, pandemija svojom dugotrajnošću, sprečila nas je u održavanju stručnih predavanja o voćarstvu, vinogradarstvu, spravljanju vina i rakije, što su nam primarne obaveze.

            U dobrom zdravlju bili,  

Božidar Dimitrić

Društvo destilera, voćara i vinogradata ”Starčevo”

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…