All for Joomla All for Webmasters

Aktuelno: Piromani i dalje u akciji

19 decembar 2018

Ni ove godine nije iskorenjena dugogodišnja navika nekih ratara da paljenjem njiva olakšaju obradu zemlje što je izuzetno opasno.

I pored visokih kazni za ovu aktivnost koja dostižu i do milion dinara, kao i zatvor u trajanju do tri godine veliki broj zemljoradnika svake godine ponavlja ovu delatnost. Po rečima radnika poljočuvarske službe paljevine nakon ubiranja letine su ove godine bile svakodnevne, dok ih je u nekim danima bilo i par desetina za veče. Postoje uglavnom dva razloga za ovu veoma opasnu i rizičnu radnju. Prvi je lakša i jeftinija obrada zemlje, naročito jer je ove godine usled povoljnih vremenskih prilika izuzetno velika količina biljne mase skoro svih useva, a drugi sve ređi razlog je da se lakše uoči ostatak biljaka nakon mašinske obrade (pabirčenje). Poljoprivrednici koji pale svoje njive i pored toga što prođu jeftinije za obradu zemlje ipak mnogo više izgube jer znatno smanjuju rod naredne godine usled uništavanja mikroorganizama koji potpomažu rast biljaka naredne godine. Velika je sreća što zbog blagovremenih intervencija vatrogasnih jedinica nije bilo ljudskih žrtava, dok je materijalna šteta u nekom proseku kao prethodnih godina i ako je u nekoliko navrata vatra bila veoma blizu prvih kuća a i same Rafinerije što je moglo da prouzrokuje štetu ogromnih razmera. Do sada su protiv nekoliko piromana podnete krivične prijave. Pored nekoliko znatno oštećenih voćnjaka štetu su pretrpeli i lovci jer je pored uništavanja velikog broja divljači izgorela i jedna osmatračnica (čeka).

P. Stanković

 

Pčelararstvo

            Dan, 14. novembar, početak je novih aktivnosti. Gost na prvom predavanju bio je iskusni pčelar i predstavnik medara iz Deliblatske peščare, M. Šebalj. NJihovo pčelarsko iskustvo i znanje,  valjalo je čuti. Mladi i stariji pčelari slušali su dvočasovno izlaganje i postavljali pitanja a dobijali su poučne i iskrene odgovore.

            Zatim sledi, 17. novembar, Novi Sad i pčleraski sajam dunavskog regiona. Tema: “Integralna borba protiv varoe i protokoli tretmana ovog parazita pčela“. “Sve o maloj košnjičinoj bubi, kao pretećoj opasnosti za evrepsko pčelarstvo“. Predavač: dr.vet med Jorge Rivera Gomis, Rim Italija. Doktor sa instituta iz oblasti sprečavanja bolesti životinja. Laboratorija za pčelarstvo, Rim. Mogli se čuti o stručnim ispitivanjima i mišljenja o parazitu varoa, velikom  neprijateu pčela i kako se treba osloboditi tog parazita. Pažnja i oprez ne treba nikada da popuste. Varoa je veliki uzročnik pčelinjih bolesti. Samo malo opuštenosti pčelara, može biti fatalno po pčele. Druga tema bila je: “Sve o maloj košničinoj bubi i košnicama - buba nije nepoznata  pčelarima, upoznali su je kroz literaturu. Na našim prostorima je nema ali je ima u okruženju, u Italiji. Regostrovana je na nekoliko lokacija, istina, sa malim brojem. Ministarstvo Italije je odmah reagovala i uništilo te pčelinjake spaljivanjem. Dr. Jorge je preneo i drugačiji način uništavanja ali mišljenje je da i jedna buba predstavlja opasnost. Buba se tako lako prenosi i brzo se razmnožava i stvara velike štete i gubitke pčela. Napada vosak (saće), leglo i pčele. Zaključak je nema veće opasnosti od male košničine bube. Zatim, 28. novembra, gost i predavač bio je gospodin Balind iz Zrenjanina. Pčelar sa 800 košnica preneo je njegovo  iskustvo u borbi protiv varoe. Rad na najsavremenijem aparatu za sublimaciju (aksalna kiselina) “Sublimator“.

            Aktivnosti starčevačkih pčelara nastavljaju se svake srede, do 20. decembra. Posle će se slaviti a nastavak sledi  posle Nove godine. DP “Starčevo“ poziva sve zainteresovane da im se pridruže. Teme su interesantne, kako za pčelare tako i za sve ostale.

Kosta Aća

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…