Sat04202024

Azurirano11:15:00 AM GMT

Back AKTUELNO ::: DRUŠTVO AKTUELNO ::: DRUŠTVO

AKTUELNO ::: DRUŠTVO

SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA

  • PDF

Vaskršnji post U ponedeljak 18 marta počinje Vaskršnji post.

PREDAVANJE O POLJOPRIVREDI

  • PDF

Stručnjaci “Tamiša“ savetuju
Prošle nedelje održano je predavanje poljoprivrednicima. Predavanje su održali Dragan Romić - stočar, Nikola Škrbić - mehanizator, Milan Sudimac - zaštitar i Veljko Pavlović - ratar.
Dragan Romić govorio je o uredbama za stočarstvo koje su bile prošle godine i o onim uredbama kojima je započela ova godina. Napomenuo je da su uslovi koji se pominju u uredbama povoljni i da svi oni koji su zainteresovani da se ozbiljno bave stočarstvom treba da ih prihvate i koriste. Škrbić govorio je o pristupu veb staranici poljoprivredne savetodavne službe Vojvodine gde se mogu naći sve informacije o uredbama koje država daje, kao i svemu što jednog poljoprivrednika može da interesuje.
Veljko Pavlović izneo svoj komentar o rezultatima svih ogleda koje je Institut “Tamiš“ radio prošle 2012 godine. Dao je predlog hibrida kukuruza za 2013. godinu i tu je svrstao hibride iz grupe zrenja FAO 300 do FAO 800 od čak 23 kompanije. Za ovu godinu je preporučio hibride iz grupe zrenja FAO 600 i napomenuo da se dobar prinos može postići samo ako se ispune svi agrotehnički zahtevi. Milan Sudimac, zaštitar u Institutu “Tamiš“ Pančevo, govorio je o primeni herbicida u suzbijanju korova pretežno u kukuruzu. Napomenuo je da nikada ne treba da se kombinuju dva, ili više herbicida odjednom jer se tako oštećuje biljka. Isto tako ne treba kombinovati herbicide sa đubrivima jer su posledice takođe štetne po biljke.
Poljoprivredici su obavešteni da će se u institutu održati stručna obuka o načinu korišćenja prskalica herbicida i insekticida u tim prskalicama kako bi se smanjio štetni uticaj na okolinu. Na kraju obuke dobija se sertifikat o uspešno završenoj obuci. O tačnom datumu održavanja obuke poljoprivrednici i svi ostali koji su za to zainteresovani biće naknadno obavešteni.

AD “VOJVODINA“ ČEKA ARAPE

  • PDF

Da li dolaze bolji dani za PIK?
Poljoprivredno dobro “Vojvodina“ u Starčevu je poput onih u Omoljici i Dolovu, najblaže rečeno razbijeno. Prethodni vlasnik, isti kao u Dolovu, iskoristio je sve mogućnosti privatizacije za “isisavanje“ kapitala iz ovog poljoprivrednog dobra, tako da već duži period Starčevci “klecaju“.
Poljoprivredno dobro “Vojvodina“ nalazi se u pulu kombinata, koji se nalaze u fazi restruktuiranja. Šta je ostavljeno posle starih vlasnika, kojima je omogućeno da kolektiv u Starčevu, značajno unazade?
- Znate da je Poljoprivredno dobro “Vojvodina“ u Starčevu privatizovano u drugoj polovini 2007. godine. Sada je devastirano, doduše uveden je red od ministrstva i Agencije za privatizaciju. Kolektiv raspolaže sa stočnim fondom, a ostavljeno smo u dugovima od strane prethodnog vlasnika, kaže Branislav Vukasović, vd direktor “Vojvodine“.
Starčevci obrađuju svojih 580 hektara, kao i nekoliko stotina hektara zemlje koje uzimaju u zakup. To im je neophodno da bi 60 zaposlenih ostali na poljoprivrednom nebu.
- Zaposleno je 69 ljudi. Preduzeće raspolaže sa 580 hektara sopstvene zemlje. Putem prava prečeg prvenstva u zakupu imamo 675 hektara, a po ranijem zakupu obrađujemo još 890 hektara. Ne znam šta će biti dalje, ali je evidentno da postojeća zemlja nije dovoljna za stočni fond, veli Vukasović.
Poput Dolovaca, Omoljčana, tako i Starčevci zaposleni u Poljoprivrednom dobru “Vojvodina“ svoju budućnost vide u poslovnoj saradnji sa Kompanijom “Al Dahra“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
- Pretpostavljam da će biti bolje nego sada, ako se ostvari ono što piše u predugovoru, kaže Vukasović o poslu sa UAE.
U starčevačkom poljoprivrednom dobru jedna od svetlih tačaka i pored brojnih problema koje su je pratile tokom prethodne privatizacije jeste farma krava, koja se nalazi u dobrom stanju i koja će biti okosnica razvoja ovog Poljoprivrednog dobra.

Skupština Društva pčelara

  • PDF

Društvo pčelara u Starčevu zimi obavlja sve moguće pripreme pred početak medonosnog ciklusa.

ARHIVA: BROJ 229

ARHIVA: BROJ 228

ARHIVA: BROJ 227

ARHIVA: BROJ 226

ARHIVA: BROJ 225